Samotwór (wycieczka 6)

Wiele pięknych rezydencji znajduje się w najbliższym sąsiedztwie Wrocławia. Aby odkryć te malownicze perełki architektoniczne udaliśmy się 9 marca 2008 roku, wraz z naszym nauczycielem geografii na wycieczkę do Samotworu. To właśnie tu, na wysokiej skarpie od strony Bystrzycy znajduje się bardzo interesujący, choć niewielki pałac.W samym centrum wsi naszą uwagę zwróciła wielka, neogotycka brama. Okazało się, że prowadziła ona na dawny dziedziniec zespołu pałacowego. W jej szczycie dostrzegliśmy dwupolowy herb, a pod nim datę – 1866, która symbolizowała rok ukończenia budowy. Niestety, współczesne zabudowania gospodarcze, nie pozwoliły nam dostrzec pałacu, dlatego nie tracąc czasu ruszyliśmy w dalszą drogę.


Gdy przekroczyliśmy granicę Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy, od razu zauważyliśmy wyłaniający się z zieleni budynek, dawną rezydencję Karla Moritza hrabiego von Zedlitz-Trutzschler. Był to piękny klasycystyczny pałac. Naszą uwagę zwrócił przede wszystkim fronton, który zdobiły personifikacje umiarkowania oraz harmonii. Nad wejściem znajdowały się dwie mityczne sceny z życia Herkulesa: zabicie lwa nemejskiego i hydry lernewskiej.


Niestety wnętrza pałacu nie były udostępnione do zwiedzania, gdyż po II wojnie światowej obiekt ten stał się własnością wrocławskiej Akademii Rolniczej. Dowiedzieliśmy się jednak z opowieści naszego nauczyciela, że wewnątrz najlepiej prezentuje się salon dekoracyjny. Zdobią go jońskie kolumny, kominek oraz sztukaterie przedstawiające m.in.: Pokój, Zgodę, Wierność i inne cnoty.


Droga powrotna wiodła wśród lasów i pól. Pierwsza miejscowość do której dotarliśmy to Gałów. Okazało się, że tu również znajduje się pałac tej samej rodziny. Niestety spłonął on 10 lat temu i do tej pory nie rozpoczęto jego odbudowy. Już z daleka wiedzieliśmy ruiny wieży i pozostałości po zewnętrznych ścianach budynku. Widok ten nie zachęcał nikogo z nas do odkrywania tajemnic tego obiektu, który na dodatek groził zawaleniem, dlatego minęliśmy ruinę i udaliśmy się na najbliższy przystanek autobusowy, aby wrócić do Wrocławia.

Ta wycieczka, choć krótka, na długo pozostanie mi w pamięci. Dzięki niej poznałem najpiękniejsze okolice Wrocławia. Poza tym mam ogromną nadzieję, że ten wypad poza miasto pomoże nam przygotować prezentację konkursową o pałacu w Samotworze.

Marcin Wachowiak, klasa II F 

Zdjęcia autorstwa Jana Taczyńskiego

Jeżeli nie życzą sobie Państwo, aby Państwa zdjęcie lub zdjęcie z państwa wizerunkiem, było zamieszczone w galerii, proszę przesłać informacje na adres email: jan.taczynski@wp.pl. Po otrzymaniu informacji zdjęcie zostanie usunięte.

Komentarze

Popularne posty