Mapa Polski

Waszym zadaniem jest przygotowanie konturową mapę Polski. Będzie to zadanie nieco bardziej skomplikowane niż narysowanie schematycznego rysunku granic, jakiego nauczyliśmy się na lekcji (metoda 9 kresek). Przede wszystkim, przygotowana przez Was mapa, będzie posiadała całą osnowę kartograficzną - skalę i siatkę. Tak więc do dzieła!

Polecenie 1 - Przygotuj białą kartkę papieru formatu A-4 i połóż ją przed sobą w orientacji pionowej.

Polecenie 2 - Wykreśl równoleżniki. W tym celu, wykreśl co 2,2 cm linie równoległe do krótszego boku kartki. Na kartce powinno znaleźć się 9 linii, które następnie oznacz wartościami równoleżników od 56°N (górna ramka) do 48°N (dolna ramka).

Polecenie 3 - Wykreśl środkowy południk dla Polski (20°E). W tym celu narysuj linię pionową pośrodku kartki.  

Polecenie 4 - Na górnej ramce zaznacz punkty co 1,1 cm. Zaznaczaj je na lewo i prawo od południka środkowego. Nie odliczaj wspomnianej odległości od prawej i lewej ramki!

Polecenie 5 - Na górnej ramce zaznacz punkty co 1,7 cm. Zaznaczaj je na lewo i prawo od południka środkowego. Nie odliczaj wspomnianej odległości od prawej i lewej ramki!

Polecenie 6 - Po oznaczeniu południków wartościami od 
14°E do 26°E możesz przystąpić do nanoszenia punktów na linii granicznej. Tabela z najważniejszeymi punktami znajduje się obok.

Polecenie 7 - Wyznacz skalę przygotowanej mapy. Pamiętaj, że odległość pomiędzy równoleżnikami, która na Twojej mapie wynosi 2,2 cm to w rzeczywistości 111 km.  

Podpisz mapę i zwróć się do nauczyciela po zasłużoną ocenę!  

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty