Rovaniemi

Kliknij, aby przeczytać też inne posty.

Pewnie wielu z Was wyobraża sobie Skandynawie jako nieosiągalną, bardzo drogą krainę, gdzie byli tylko nieliczni. Wcale nie musi tak jednak być. Tych, którzy odwiedzili opisywane już Helsinki pragnę zachęcić do podróży wgłąb kraju, która może okazać się niezwykle ciekawa. Po oryginalnej Dolinie Muminków w Naantali czas na... Wioskę Mikołaja w Rovaniemi.


Rovaniemi to miasto leżące na kole podbiegunowym północnym (po fińsku brzmi to wdzięczniej - leży na "napapiiri"). Jest stolicą fińskiej części legendarnej Laponii, czyli krainy łączącą Norwegię, Szwecję, Finlandię i Rosję. Od 1996 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.  

fot. MŁ, 2015
Jedynym chyba zabytkiem w mieście jest budynek dawnej stacji kolejowej, która została przeniesiona. Nie jest to tradycyjne miasteczko lapońskie z małymi domkami, lecz europejskie miasto z szerokimi ulicami, centrami handlowymi i restauracjami McDonald's. Stało się tak dlatego, że podczas II wojny światowej, dokładniej w latach 1944-45, zostało całkowicie zniszczone. 

Nie brakuje tam jednak atrakcji. Jedną z nich może być sama długość dnia/nocy. W lecie (najlepiej w lipcu) można zaobserwować tam całkowicie białą noc - Słońce zachodzi i wschodzi jednocześnie, a o północy jest jeszcze wysoko nad horyzontem. Około trzeciej rano zaczyna świecić po oczach :) Warto dodać, że właśnie w lipcu... kwitną tu bzy. Zimą natomiast, Słońce nie wschodzi wcale. Za kołem podbiegunowym trwa noc polarna. Może to być niebywała okazja do obserwacji zorzy polarnej. Niech namiastką tego,co trzeba koniecznie zobaczyć na własne oczy będzie poniższy filmik znaleziony w serwisie youtube.


Poza tym, wokół Rovaniemi są na prawdę piękne okolice. Są to głównie lasy - tajga porastająca płaskie doliny i niewielkie wzgórza, na których często utworzone są skocznie narciarskie. Latem warto wypożyczyć np. rower i pojeździć po lasach lub po prostu się przespacerować. Przez centrum miasteczka płynie rzeka, w której można się kąpać i nad którą można plażować podczas ładnej pogody. 

fot. MŁ, 2015
Wszystkich zainteresowanych historią Laponii oraz zwyczajami jej rdzennych mieszkańców, a także fauną i florą tych terenów nie mogę nie zaprosić do niesamowitego muzeum - Arktikum. Zorzę polarną można oglądać tam nawet latem, na odwiedzających czeka możliwość zbudowania ropociągu, dotknięcia lodu lodowcowego, albo sprawdzenia które zwierze ma najmilsze w dotyku futerko. Atrakcji nie brakuje, można tam spędzić nawet cały dzień.

fot. MŁ, 2015
W końcu trzeba też odwiedzić oryginalną Wioskę Mikołaja. Niestety, jest to mocno marketingowa wioska, ponieważ są tu głownie gadżety na sprzedaż. Zdjęcie z Mikołajem kosztuje niebywałe pieniądze, z reniferami podobnie. Ale za to można za darmo pójść na spacer do "lasu mikołaja", czyli bagnistej tajgi, która jest atrakcją przyrodniczą. Warto też odwiedzić pocztę, z której można nadać list ze specjalnym stemplem i znaczkiem od Mikołaja. To właśnie tutaj przychodzą listy z prośbami o prezenty od setek dzieci z całego świata. Polska jest na trzecim miejscu co do przysyłanych tu listów. 

Plac zabaw Angry Birds; fot. MŁ, 2015

JAK DOJECHAĆ?
Kiedy już dotrzemy do Helsinek, a każdy ma na to swoje sposoby, nie powinno to być problemem, ponieważ jeździ bezpośredni, pospieszny pociąg między Helsinkami a Rovaniemi. W podróż można wziąć nawet swój samochód, gdyż jest wyposażony w autokuszetki. Niestety, w sezonie letnim jest bardzo drogi, ale za to zimą - żyć, nie umierać ;) Do Rovaniemi latają też samoloty, a lotnisko nie jest daleko od miasta.Komentarze

Popularne posty