Park centrum Europy (Europos Parkas)

Kliknij, aby zobaczyć inne wpisy.

Litwa, Łotwa i Estonia, są często wymieniane, jednym tchem, jako cel podróży wakacyjnych. Często też ograniczamy się do odwiedzenia jedynie stolic. To wielki błąd! każdy z tych krajów oferuje wiele, ciekawych miejsc do odwiedzenia. Czas przenieść się w bliskie Polakom miejsca - Kresy! Poza Trokami, Powiewiórką, Górą Krzyży i Marcinkańcami mamy oczywiście Wilno - miasto, którego nie możemy nie odwiedzić. A gdy zwiedzimy już stolicę i zostanie nam trochę czasu warto odwiedzić... środek Europy!Według Francuskiego Narodowego Instytutu Geograficznego środek Europy znajduje się właśnie na Litwie, 26 kilometrów od Wilna, w pobliżu wsi Purnuškiai. Jego współrzędne geograficzne wynoszą 54°54‘ szerokości geograficznej północnej i 25°19‘ długości geograficznej wschodniej. W 1991 roku postawiono tam kamień z pamiątkową tablicą, a w 2004 roku dzieło litewskiego rzeźbiarza Gediminasa Jokūbonisa – białą granitową kolumnę z gwiazdami na szczycie.


Nieopodal tego miejsca znajduje się Park Europy założony w 1991 roku przez litewskiego rzeźbiarza Gintarasa Karosasa. Można w nim zobaczyć dzieła najsłynniejszych twórców sztuki współczesnej np. Magdaleny Abakanowicz, Sola Le Witta, czy Dennisa Oppenheima. Jednym z ciekawszych dzieł jest labirynt utworzony z 3 tysięcy telewizorów. Wszystko wkomponowane jest w leśną scenerię. Współczesne rzeźby można podziwiać słuchając śpiewu ptaków i wdychając zapach lasu, spacerując po trawiastych i piaszczystych, cichych i spokojnych ścieżkach. Nie jest to jednak miejsce dzikie, ponieważ w centrum Parku (obok pomnika środka Europy) znajduje się informacja turystyczna oraz kawiarnia-restauracja. Jest to na prawdę ciekawa galeria sztuki pod gołym niebem, ewenement na skalę światową.
JAK DOJECHAĆ?

Do Parku Europy można dojechać z Wilna busem numer 146 jadącym w kierunku Skirgiszek. W Wilnie odjeżdża z przystanku Zalgirio, do którego można dojechać z centrum między innymi pospiesznym autobusem 1G. Rozkład jazdy busa 146, rozkład jazdy wileńskich autobusów i trolejbusów oraz mapa połączeń. Wracając z Parku należy pamiętać, że aby złapać autobus trzeba podejść na główną drogę i tam go zatrzymać, ponieważ zajeżdża na przystanek w Parku tylko, gdy ktoś zamówi kurs. park jest otwarty dla zwiedzających codziennie od godziny 10.00 do zmierzchu.

fot. MŁ, 2015Komentarze

Popularne posty