Kåseberga i południowa Skania

Kliknij, aby zobaczyć inne posty!

Pewnie wielu z Was wyobraża sobie Skandynawie jako nieosiągalną, bardzo drogą krainę, gdzie byli tylko nieliczni. Wcale nie musi tak jednak być. Tych, który odwiedzili już Ystad, od polskiego wybrzeża w linii prostej oddalonego o niecałe 170 km, zapraszamy na krótką wycieczkę do Kåsebergi


We wspomnianej wyżej miejscowości znajduje się... kamienny krąg - Ales Stenar! Składa się on z 59 głazów, a z lotu ptaka przypomina kształtem łódź. Do dziś nie wiadomo kto i w jakim celu go zbudował, są pewne przypuszczenia, że służył Wikingom za kalendarz lub, że jest to grobowiec jakiejś ważnej osobistości... Nie wiadomo również kiedy powstał mimo, że wciąż trwają zaawansowane badania w tym temacie... 

Ales Stenar, fot. MŁ, 2015

Ta owiana tajemnicą budowla stoi na brzegu morza. Nie jest to jednak plaża, ale... góra. W tej części Szwecji można podziwiać wybrzeże fierdowe (nie mylić z fiodrowym w Norwegii), które charakteryzuje się właśnie takimi niezbyt stromymi stokami porośniętymi trawą. Jest to ewenement na skalę europejską, ponieważ poza Szwecją spotykamy je jeszcze w Chile i Nowej Zelandii. 

wybrzeże fierdowe, fot. MŁ, 2015

Nieopodal znajduje się miejscowość Vallenberga, w której rzuca się w oczy duży Kościół. Można wejść do środka. Składa się on z dwóch bardzo różniących się od siebie części - pierwsza to okrągły Kościółek (jedyny taki w Skanii!) z 1100 roku, druga - nowy Kościół w stylu secesyjnym z 1900 roku. Znajdują się tam między innymi freski z XVI wieku oraz ołtarz z figurami świętych Piotra i Pawła. Ponadto, Kościół w Vallenberdze ma Cytadelę, czyli wolno stojącą dzwonnicę, w której utworzono małe Muzeum. 
Trasa z Kasenbergi do Vallenbergi wiedzie przez spokojne, majestatyczne pola.

Vallenberga, fot. MŁ, 2015


JAK DOJECHAĆ?
widok na Bałtyk, fot, MŁ, 2015
Z Ystad kursują autobusy do Kasenbergi, ale zdecydowanie polecam inną formę dojazdu. W Ystad można wypożyczyć rowery (o lokalizacje wypożyczalni można spytać w centrum informacji turystycznej znajdujące się w budynku Muzeum Sztuki niedaleko dworca, cena - około 40 zł/ cały dzień). Do Kasenbergi jest około 21 kilometrów w jedną stronę. Jest to niezwykle malownicza trasa początkowo wiodąca wzdłuż brzegu Bałtyku, później główną (ale niezbyt ruchliwą) ulicą wzdłuż gór wybrzeża fierdowego. Przez prawie całą długość trasy jest wyznaczona specjalna droga dla rowerów lub pas rowerowy. Po drodze można podziwiać także ogromne ilości pasących się na łąkach krów, doskonale oddających urok tej części Skandynawii. 

PORADY DLA PODRÓŻUJĄCYCH PO SZWECJI umieszczone są we wpisie o Ystad.

Na poniższej mapie została zaznaczona trasa z Ystad do Kasenbergi (najkrótsza).

za: www.maps.google.com

Komentarze

Popularne posty