Jełgawa


Litwa, Łotwa i Estonia, są często wymieniane, jednym tchem, jako cel podróży wakacyjnych. Często też ograniczamy się do odwiedzenia jedynie stolic. To wielki błąd! każdy z tych krajów oferuje wiele, ciekawych miejsc do odwiedzenia. Nie możemy ich pominąć na naszej trasie zwiedzania, nawet jeśli wydają się nic nie znacząca kropką na mapie. Dzisiaj zapraszamy was do czwartego, pod względem wielkości, miasta Łotwy - Jełgawy, stolicy historycznej Semigalii.


Dużą atrakcją turystyczną w mieście jest klasycystyczny pałac, jeden z niewielu takich w całym kraju, będący obecnie siedzibą Akademii Rolniczej. Przez całe wieki służył, panującej w tym regionie Łotwy, rodzinie Kettlerów. Książęta Kurlandii i Semigalii uznawali zwierzchność Korony Polskiej aż do ostatniego rozbioru.Innymi miejscami wartymi zobaczenia są barokowy kościół św. Anny i wieża zniszczonego kościoła św. Trójcy, w której utworzono centrum informacji turystycznej oraz Muzeum poświęcone historii miasta oraz Semigalii i Kurlandii. Dużą atrakcją jest możliwość samodzielnego zrobienia kurlandzkiej wyszywanki oraz wejście pod przeszklony dach wieży. Można podziwiać stąd całe miasto i malowniczą rzekę Lelupę. W miasteczku znajduje się także budynek Akademii Petrina - najstarszej i najbardziej prestiżowej szkoły średniej na Łotwie. Została ona założona przez następców Ketlerów na tronie kurlandzkim - Bironów. Szkołę założył pierwszy z władców tej dynastii - Piotr, stąd dzisiejsza nazwa. Warto zaznaczyć, że Petrinę ukończył między innymi drugi prezydent Rzeczpospolitej Polskiej - Stanisław Wojciechowski. W centrum miasta znajdują się trzy wyspy otoczone rzekami z promenadami wybudowanymi wzdłuż ich brzegów i kąpieliskiem. Na wyspie Pils znajduje się ścisły rezerwat przyrody, obejmujący morenowe tereny zalewowe rzeki Lelupy. Możemy tam spotkać stado ponad 40 dzikich koników polskich, które żyją tam w naturalnych warunkach. Można wejść na teren rezerwatu i podziwiać konie, co jest ewenementem na skalę światową. Na tej wyspie swoje siedlisko ma wiele rzadkich gatunków ptaków oraz roślin.


Wracając na stację kolejową warto wstąpić do jednego z barów, aby skosztować smakowitych pielmienów. W tutejszym wydaniu są to smakowite pierożki z różnym nadzieniem, nie tylko miesnym. Jak pewnie wiecie jest to potrawa rosyjska, a zadomowiła się na Łotwie zapewne podczas przynależności do Rosji, choć w mieście nie mieszka zbyt wielu Rosjan. Walory smakowe musieli docenić wszyscy mieszkańcy. 


Pociągi do Rygi odjeżdżają praktycznie co godzinę. Jeśli więc macie jeszcze trochę siły, to warto zajżeć do znajdującego się niedaleko dworca kolejowego, przy ulicy Stacyjnej Muzeum Kolei Łotewskiej. Jest to niepozorny, parterowy budynek, w którym odnajdziecie różne kolejowe ciekawostki, zarówno z czasów niepodleglości, jak i czasów radzieckich.


JAK DOJECHAĆ?
Do Jełgawy można dojechać bezpośrednim, często jeżdżącym, pociągiem z Rygi. Rozkład jazdy znajduje się na tej stronie. Wszystkie opisane atrakcje, łącznie z rezerwatem, znajdują się w centrum miasteczka i nie trudno do nich trafić.

Komentarze

Popularne posty