Dagda i Park Narodowy „Raźno”

Litwa, Łotwa i Estonia, są często wymieniane, jednym tchem, jako cel podróży wakacyjnych. Często też ograniczamy się do odwiedzenia jedynie stolic. To wielki błąd! każdy z tych krajów oferuje wiele, ciekawych miejsc do odwiedzenia. Nie możemy ich pominąć na naszej trasie zwiedzania, nawet jeśli wydają się nic nie znacząca kropką na mapie. Dziś zapraszam do Dagdy, niewielkiego, miasteczka położonego w Inflantach, znanych z lekcji historii. Patrząc się na dzisiejszą mapę, należy najpierw spojrzeć na południowo - wschodnią Łotwę, czyli Łatgalę. Dagdę odnajdziemy wśród urokliwych jezior Pojezierza Inflanckiego, przy głównej drodze łączącej dwie większe miejscowości - Krasław i Lucyn. Sama droga, choć nie jest najlepszej jakości, jest niezwykle ciekawa pod względem krajobrazowym. Znajdziemy tutaj liczna mokradła, zarastające jeziora z obumarłymi drzewami, będziemy wjeżdżać na morenowe wzgórza, aż w końcu znajdziemy się na miejscu.


fot. za: www.pinterest.com

Miasteczko liczy sobie około 2,5 tysiąca mieszkańców. Jeśli zdecydujemy się już na przyjazd, to będziemy mieli okazję zobaczyć prawdziwe, leniwie płynące, życie łatgalskiej prowincji. Ze względu na bliskość granicy z Białorusią i zaszłości historyczne, łatwiej dogadamy się tutaj w języku rosyjskim, czy białoruskim niż w urzędowym łotewskim.


fot. vipe, za panoramio.comNajciekawszym zabytkiem Dagdy jest późnobarokowy kościół pw. Świętej Trójcy. Powstał z inicjatywy Jana Augusta Hylzena znanego, inflanckiego kronikarza i właściciela tutejszych dóbr. Świątynia została oddana do użytku w 1743 roku. Do obsługi nowopowstałej parafii zostali sprowadzeni Jezuici. Spośród posługujących tutaj zakonników najbardziej wyróżniał się Michał Roth (1721 - 1785). Pełnił on swoją posługę nawet po kasacie zakonu. Wśród miejscowej ludności zyskał sobie przydomek "Apostoła Łotwy". Wydał po łatgalsku m.in. "Katechizm łotewski" i "Książkę do nabożeństwa".

fot. Ivars Indāns, 2013, za: panoramio.com

W bezpośrednim sąsiedztwie opisywanego kościoła odnajdziemy brzegi Jeziora Dagdzieńskiego. Jego powierzchnia wynosi około 5 km2, a głębokość dochodzi do około 19 metrów. W przeszłości, jezioro było znacznie głębsze. Dane z 1959 roku mówią o głębokości 26 metrów. Jezioro jest stosunkowo czyste, znaleziono w nim 7 gatunków ryb. Malowniczości jezioru dodaje 11 wysp o łącznej powierzchni 12 ha i urozmaicona linia brzegowa. Sama Dagda może stać się miejscem wypadowym do obejrzenia najmłodszego na Łotwie, Parku Narodowego Raźno. Za główny cel jego powstania, przyjęto ochronę Jezioro Raźno, zwanego "Morzem Łatgalii" ze względu na piaszczyste plaże oraz liczne ryby (90% wszystkich gatunków występujących na Łotwie). W szczytowym momencie połowy z samego jeziora Raźno stanowiły 10% wszystkich połowów w kraju.

Na terenie Parku znajduje się także Jezioro Ežezers, które jest wyjątkowe dzięki ogromnej ilości wysp i innych wyspopodobnych tworów - ma ich ponad 70.
Łotwa jest krajem nizinnym. Na terenie Parku znajduje się trzecie co do wysokości wzniesienie kraju - Lielais Liepukalns (289 m n.p.m.). Na wzgórzu Mākoņkalns znajdują się natomiast zachowane fragmenty praktycznie niedostępnej fortecy Volkenbergów wybudowanej przez Zakon Kawalerów Mieczowych w XIII wieku.

JAK DOJECHAĆ?

Odwiedzenie Dagdy można zaplanować podczas dłuższego pobytu w Łatgalii i połączyć z wyjazdem do Agłony i Krasławia. Niestety autobusy na Łotwie nie kursują zbyt często. Jest jednak duży plus - aktualny rozkład można sprawdzić na łotewskiej stronie www.1188.lv, wpisując nazwy miejscowości w oryginalnej pisowni.  

Komentarze

Popularne posty