Kiejdany (Kėdainiai)

Kliknij, aby zobaczyć inne wpisy.

Litwa, Łotwa i Estonia, są często wymieniane jednym tchem, jako cel podróży wakacyjnych. Często też ograniczamy się do odwiedzenia jedynie stolic. To wielki błąd! Każdy z tych krajów oferuje wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia. Czas przenieść się w bliskie Polakom miejsca - Kresy! Poza TrokamiPowiewiórką, Górą KrzyżyMarcinkańcami mamy oczywiście Wilno - miasto, którego nie możemy nie odwiedzić. Drugim co do wielkości miastem Litwy jest Kowno. Jeśli sprzyja pogoda, warto wybrać się nad Morze Bałtyckie (Kłajpeda). W podróży do Kłajpedy warto zatrzymać się na chwilę w Kiejdanach


fot. MŁ, 2015
Nie mylisz się, to właśnie te Kiejdany, o których słyszałeś na lekcjach historii. Te, w których w 1655 roku Radziwiłłowie podpisali układ ze szwedzkim królem Karolem X Gustawem! Te, w których sprzedana została Rzeczpospolita! Na szczęście plany udaremnione zostały przez powszechny zryw szlachty przeciwko skandynawskiemu najeźdźcy. Nie jest to jedyna ważna, historyczna wzmianka o tym wyjątkowym miejscu. W czasie powstania listopadowego miała miejsce bitwa pod Kiejdanami! 

fot. MŁ, 2015

Kiejdany były także głównym ośrodkiem kalwinizmu na terenie Rzeczpospolitej. Do dziś znajduje się tam renesansowy zbór z 1631 roku ufundowany przez hetmana Krzysztofa Radziwiłła. W podziemiach znajdziemy kryptę z grobami rodu Radziwiłłów. Niestety, świątynia ta była mocno zniszczona po II wojnie światowej i przeznaczona na boisko do gry w piłkę w czasach socjalizmu. Obecnie została odratowana. W środku znajduje się wystawa poświęcona jej trudnej przeszłości.

Do pozostałych zabytków miasteczka należy Ratusz z XVII wieku stojący przy Rynku. Ponadto, warto zwiedzić schowany wśród ulic, niezwykle urokliwy drewniany kościółek św. Józefa. 

fot. MŁ, 2015

Można powiedzieć, że Kiejdany to kolejne na naszej trasie "miasto czterech wyznań" (po opisywanym już łotewskim Dźwińsku) - obok kalwińskiego zboru i katolickiego Kościoła znajduje się Synagoga - Stara pełniąca rolę muzeum oraz Nowa.

Czwartą świątynią jest Cerkiew Przemienienia Pańskiego, w której wnętrzu zachowały się z
abytkowy ikonostas, dwa boczne kioty z ikonami oraz zespół fresków na suficie i ponad pomieszczeniem ołtarzowym.

JAK DOJECHAĆ? 
Z Wilna do Kiejdan najłatwiej i najszybciej dostać się pociągiem. Rozkład jazdy znajduje się tutaj.
Z dworca do centrum można podjechać autobusem (Starówka to po litewsku "
senamiestis"). 

fot. MŁ, 2015


Komentarze

Popularne posty