Agłona

Litwa, Łotwa i Estonia, są często wymieniane, jednym tchem, jako cel podróży wakacyjnych. Często też ograniczamy się do odwiedzenia jedynie stolic. To wielki błąd! Każdy z tych krajów oferuje wiele, ciekawych miejsc do odwiedzenia. Nie możemy ich pominąć na naszej trasie zwiedzania, nawet jeśli wydają się nic nie znacząca kropką na mapie. Po odwiedzeniu drugiego co do wielkości miasta na Łotwie - Dźwińska - warto zapuścić się w jeszcze mniej znane rejony - do Krasławia oraz Agłony zwanej "łotewską Częstochową". 


Nie trudno się domyślić, że skoro jest tak nazywana, to znajduje się w niej duże Sanktuarium. Pierwszy drewniany kościół dominikanie zbudowali na tym terenie w 1700 roku. Od początku był tam przechowywany oraz Matki Bożej namalowany na lipowej desce. Kult MB z Agłony był znany w całych Inflantach polskich. Bogarodzicę Agłońską nazywano Królową Północy gdyż było to najdalej na północ wysunięte sanktuarium maryjne. 

fot. MŁ, 2015

Po pożarze zachował się jedynie obraz. Świątynia została odbudowana, ale w czasach carskiej Rosji zabroniono przyjmowania nowych członków do klasztoru. Ostatni Dominikanin zmarł pod koniec XIX wieku. 

Później klasztor i Kościół przejęli księża diecezjalni, a w 1980 roku papież Jan Paweł II nadał mu status Bazyliki. Od 1995 roku w zabudowaniach mieści się gimnazjum katolickie. Nieopodal bazyliki jest źródełko - według tradycji - z uzdrawiającą wodą. 

fot. MŁ, 2015

Z pewnością warto odwiedzić to miejsce, ponieważ nie ma tam tylu turystów ilu spotykamy w bardziej znanych Sanktuariach. Można się spokojnie pomodlić. Msze święte są tu odprawiane w dni powszednie oraz niedziele o 7:00, 12:00 i 19:00. 

Znajduje się tu duży plac, na którym można odprawiać Msze Święte, gdy przyjeżdża duża ilość pielgrzymów. Jest to najbardziej znane miejsce pielgrzymkowe na Łotwie. Ciekawe jest także położenie Kościoła, bowiem wokół znajduje się wiele jezior.

fot. MŁ, 2015


JAK DOJECHAĆ?
Niestety, nie jest to łatwe. Z Dźwińska jeździ jeden autobus na dzień (przez Krasław). Warto spróbować dojechać tam na rowerze, ponieważ drogi na Łotwie są spokojne, a otoczenie wielu jezior niezwykłe. Z pewnością będzie gdzie zrobić przyjemny postój. Wycieczkę do Agłony można również połączyć ze zwiedzaniem Dagdy i wizytą w Parku Narodowym Raźno! Rozkład jazdy wszystkich łotewskich autobusów (niezmienny od lat!) znajdziemy na tej stronie.

Komentarze

Popularne posty