Krasław (Krāslava)

Litwa, Łotwa i Estonia, są często wymieniane, jednym tchem, jako cel podróży wakacyjnych. Często też ograniczamy się do odwiedzenia jedynie stolic. To wielki błąd! Każdy z tych krajów oferuje wiele, ciekawych miejsc do odwiedzenia. Nie możemy ich pominąć na naszej trasie zwiedzania, nawet jeśli wydają się nic nie znacząca kropką na mapie. Po odwiedzeniu drugiego co do wielkości miasta na Łotwie - Dźwińska - warto zapuścić się w jeszcze mniej znane rejony - do Krasławia

 

fot. MŁ, 2015
To niewielkie miasteczko zaczęło się rozwijać dopiero w XVIII wieku za sprawą rodziny Platerów. Powstały ratusz i kramy, szpital, pałac i biblioteka. Pałac Platerów pozostał w Krasławiu do dziś w niezniszczonym, choć trochę zaniedbanym stanie (od frontu jest odremontowany, od tyłu zrujnowany). Znajduje się tam Krasławskie Muzeum Historii i Sztuki, które słynie z ekspozycji "Pięć wioseł" znajdującej się w 17-metrowej łodzi. Wstęp dla osoby dorosłej kosztuje jedynie 0,7 euro. Wokół roztacza się dawny, pałacowy park. 

fot. MŁ, 2015
Drugim najważniejszym zabytkiem w miasteczku jest Kościół świętego Ludwika. Na bocznej ścianie prezbiterium wisi obraz Świętego Ludwika wyruszającego na krucjatę, do którego szkic wykonał sam Jan Matejko! W ostatnich latach Kościół został odremontowany. Jest to jedna z najbardziej znanych barokowych świątyń w Łatgalii. W Kościele znajdują się także relikwie św. Donata, dzięki którym jest celem wielu pielgrzymek. Gdy odwiedzimy to miejsce latem zastaniemy miłe panie z chęcią opowiadające o jego bogactwach - mówią po rosyjsku i łotewsku. Warto z nimi porozmawiać, ponieważ sprawia im to ogromną radość :).

fot. MŁ, 2015
Ponadto, Krasław ma również sporo walorów naturalnych. Leży nad samą Dźwiną, która płynie tu malowniczą doliną. Na ulicy Augusta rozpoczyna się Ścieżka Adamova, która jest częścią parku krajobrazowego rzeki Dźwiny. Jej długość wynosi 1,8 kilometra. Znajdziemy tam 45% gatunków fauny i flory występującej na Łotwie, a więc jest to na prawdę różnorodne miejsce. Zastaniemy także piękne widoki. Jeśli mamy dużo czasu warto wybrać się również na wieżę widokową, która znajduje się po drugiej stronie rzeki niż miasto.  

fot. MŁ, 2015


JAK DOJECHAĆ? 
Z opisywanego już Dźwińska do Krasławia jeździ sporo autobusów. Bilety bez problemu można kupić na dworcach. Rozkład jazdy (niezmieniony od kilku lat!) znajduje się tutaj. Więcej przydatnych informacji o Krasławiu można znaleźć na oficjalnym portalu miasta.
 

Komentarze

Popularne posty