Parnawa (Pärnu)

Litwa, Łotwa i Estonia, są często wymieniane, jednym tchem, jako cel podróży wakacyjnych. Często też ograniczamy się do odwiedzenia jedynie stolic. To wielki błąd! Każdy z tych krajów oferuje wiele, ciekawych miejsc do odwiedzenia. Tym razem odwiedzimy "letnią stolicę Estonii", nadmorski kurort - Parnawę


Jest to nieduże miasteczko portowe w południowej części kraju. Zostało założone w XIII wieku i przez pewien czas należało nawet do Rzeczpospolitej Polski! Do roku 1660 było stolicą województwa parnawskiego. Było to obok województwa dorpackiego najbardziej na północ położone województwo Rzeczypospolitej. Następnie po wielu stoczonych bojach miasto to należało do Szwecji i Rosji, a od 1918 roku (ogłoszenie niepodległości przez Estonię) jest własnością Estończyków. Co ciekawe, w 1838 roku w Parnawie zostało otwarte pierwsze sanatorium, a w 1857 roku ukazała się tu pierwsza gazeta drukowana w języku estońskim (kyrie eleyson...). 

fot. MŁ, 2015

Obecnie miasto jest głównym ośrodkiem turystycznym Estonii. Sprzyjają temu szerokie, piaszczyste plaże oraz duża ilość zieleni - nad brzegiem morza urządzono ogromny park. Do atrakcyjnych należy również Stare Miasto, w którym zachowały się małe, drewniane domki. W 2010 roku odrestaurowano tzw. Bramę Tallińską będącą fragmentem zachowanych murów obronnych otaczających miasto. Ponadto, w Parnawie otwarto wiele budynków sanatoryjnych i uzdrowiskowych oferujących kuracjuszom szereg zabiegów. 

fot. MŁ, 2015


JAK DOJECHAĆ?
Jeżeli zwiedzamy akurat opisywaną już stolicę Estonii - Tallin i pragniemy pozostać w kraju na dłużej - nic prostszego! Wystarczy udać się na dworzec i wsiąść w pociąg. Podróż zajmie niecałe 3 godziny. Rozkład znajdziemy na tej stronie. Należy uważać, ponieważ czasami połączenie jest z przesiadką w Lelle (zaznaczone w rozkładzie jako NB - uwaga, warto ją przetłumaczyć, żeby uniknąć nieporozumień). Po wyjściu z pociągu najlepiej udać się na autobus (skomunikowany z przyjazdem i czekający na pasażerów), ponieważ miasto znajduje się dość daleko od dworca. Dowiezie nas pod samo Stare Miasto.
Warto zostać w Parnawie na dłużej. Z dworca autobusowego odjeżdżają autokary do opisywanych wcześniej Rygi i Wilna

Komentarze

Popularne posty