Bokochód pospolity
Wiosenne popołudnie sprzyjało spacerom. Słońce schowało się za bloki Gądowa, a położony na polance antyczny plac zabaw pozostawał w cieniu. Zmęczone wcześniejszym upałem dzieci radośnie podjęły zabawę. Nagle coś zaczęło się dziać. „Patrzcie, pająk!” – zawołało jedno z dzieci, wskazując na niewielkiego stawonoga, który spokojnie siedział na górze wózka.
Jego ubarwienie doskonale komponowało się z otoczeniem, co sprawiało, że na pierwszy rzut oka był niemal niewidoczny. Zaintrygowani niezwykłym gościem, dzieci i dorośli sięgnęli po telefony próbując uchwycić jego detale na zdjęciu.
Po powrocie do domu poszukuję odpowiedzi na pytanie: co to za pająk? Po krótkim przeszukaniu dostępnych źródeł, wszystko wskazywało na to, że był to bokochód pospolity. Ten gatunek występuje w Europie, a jego siedliska obejmują łąki, przydroża i skraje lasów. Nie buduje sieci, lecz poluje z zasadzki, czekając na owady, które zbliżą się do niego na tyle, by mógł je pochwycić.
Bokochody, znane ze swojego krabopodobnego wyglądu, mają szeroki korpus i długie przednie odnóża, które pomagają im chwytać zdobycz. Ich zdolność do kamuflażu sprawia, że są trudne do dostrzeżenia w naturalnym środowisku
Bokochód pospolity jest aktywny głównie od kwietnia do sierpnia, a jego samice mogą przetrwać nawet do jesieni. Preferuje miejsca wilgotne, ale można go spotkać także na suchszych terenach.
Komentarze
Prześlij komentarz