Mapa Izochroniczna


Izochrona to jeden z rodzajów izolinii, łączący na mapie punkty o jednakowym czasie dojazdu. Przy wykonaniu tego rodzaju mapy konieczne jest zastosowanie porównywalnych danych (rozkładów jazdy), miar czasowych (minuty lub godziny) i środków transportów (np.: pociągi osobowe).

Naszym zadaniem będzie wykonanie mapy izochronicznej obrazującej dostępność komunikacyjną Wrocławia. Zbadamy jak daleko w ciągu godziny można dojechać koleją z wrocławskiego dworca głównego.

  1. Wydruku załączony podkład mapy.
  1. Wejdź na stronę internetową www.pkp.pl.
  1. Wpisz do wyszukiwarki połączeń relację z Wrocławia Głównego do Leszna.
  1. Kliknij na wyszukiwanie połączeń. Zostaniesz przeniesiony do strony rozkładu jazdy (HAFAS), gdzie musisz zaznaczyć szczegóły wyszukiwania. Wybierz pociąg osobowy (pomarańczowa ikonka) i tylko połączenia bezpośrednie (zakładka „dalsze opcje”).
  1. Po wyszukaniu przez system trzech najbliższych połączeń, naciśnij opcję dalej, tak aby wyświetliły się wszystkie połączenia w dobie. Naciśnij przycisk „pokaż szczegółowo wszystkie połączenia”. Zwróć uwagę na czas przejazdu. Odrzuć połączenia najszybsze i najwolniejsze. Kliknij na numer pociągu, który Twoim zdaniem ma czas najbardziej uśredniony.
  1. Na mapie nanieś czas przejazdu do poszczególnych stacji kolejowych. Przykładowo pociąg odjeżdża z Wrocławia Głównego o 14.25, na mapie w miejscu stacji zapisz 0. Do Wrocławia Mikołajowa pociąg przyjeżdża o 14.31, na mapie zapisz 6 (bo pociąg jedzie 6 minut z dworca głównego). Do kolejnej stacji pociąg przyjeżdża o 14.34, czyli na mapie zapisz 9, bo przejazd trwa dziewięć minut z dworca głównego. Kontynuujesz wypisywanie, aż czas jazdy nie przekroczy 60 minut.
  1. Powtórz całą operację dla innych linii wychodzących z Wrocławia w kierunku Głogowa, Legnicy, Wałbrzycha, Kłodzka, Opola i Kluczborka. Możesz dodatkowo uwzględnić linie do Jelcza-Laskowic, Trzebnicy, Krotoszyna czy Ostrowa Wielkopolskiego. W przypadku trzech ostatnich linii część trasy pokrywa się z trasą do Kluczborka, wystarczy uwzględnić czas przejazdu odpowiednio z Wrocławia Psiego Pola, Oleśnicy i Grabowna Wielkiego.
  1. Wykonałeś kawał roboty, ale to jeszcze nie koniec. Teraz potrzeba przeprowadzić interpolację, tak aby wytyczyć izochrony co 5 minut. Tylko na niektórych stacjach czas wynosi przejazdu wynosi wielokrotność 5 minut. Ale przecież wiesz, że np.: pomiędzy 13 a 19 jest 15. Wystarczy tylko uzupełnić mapę o brakujące wartości.
  1. Przedostatnim krokiem jest połączenie wartości o takim samym czasie dojazdu. Powstaje coś w rodzaju pajęczyny, czyli mapa izochroniczna!
  1. Nanieś kolory (jeśli chcesz), przygotuj legendę, w której wyjaśnisz znaczenie kolorów, podasz źródło danych i rok w którym wykonałeś mapę. Nie zapomnij podpisać swojego dzieła!   

Komentarze

Popularne posty