Kartogramy


Kartogram – to jedna z kartograficznych metod prezentacji danych. Przy jego pomocy przedstawiamy uśrednione wartości dowolnego zjawiska w określonych jednostkach przestrzennych (najczęściej administracyjnych. Często używa się tej metody do przedstawienia gęstości zaludnienia ale można ją z powodzeniem stosować do dowolnych zjawisk.


Jakie kartogramy możesz wykonać?

  •  kartogram liczby ludności stanów Indii
  •  kartogram gęstości zaludnienia Stanów Zjednoczonych
  •  kartogram gęstości zaludnienia państw Europy
  •  kartogram o dowolnym temacie dla powiatów województwa dolnośląskiego np. bezrobocia (należy wybrać interesujące Ciebie dane w biuletynie GUS)
  •  i wiele, wiele innychJak poprawnie wykonać kartogram.

1. Odnajdź w Internecie i wydrukuj, albo przerysuj z atlasu podkład mapy z podziałem administracyjnym interesującego Ciebie kontynentu, państwa, regionu

2. Odnajdź źródło danych odnośnie gęstości zaludnienia, liczby ludności (czasem trzeba wyliczyć samodzielnie korzystając z Excela i danych np. z Wikipedii). Rzetelnym źródłem danych dla polskich województw są dostępne w internecie biuletyny informacyjne GUS, publikowane raz na kwartał. Są one źródłem wielu danych, np. liczby urodzeń, zgonów, zawartych małżeństw, bezrobocia itp.

3. Pamiętaj, żeby zapisać sobie źródło i rok danych, także źródło podkładu mapy!

4. Podziel uzyskane dane na 4-5 klas wielkości i przypisz im określone barwy np.: 0-1000 osób kolor żółty, 1001-5000 pomarańczowy itd.

5. Zakoloruj odpowiednim kolorem powiaty, województwa, stany, kraje.

6. Wykończ mapę, przygotuj legendę i tytuł. Nie zapomnij podpisać swojego dzieła.

7. Mapa jest gotowa do oddania!


Oto kilka przykładowych prac:

Klaudia Fic

Blanka Starzycka

Aleksandra Flis

Agata Rzętała

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty