Olsztyn

Tym razem kraina dla tych, którzy chcą odpocząć i pozwiedzać jednocześnie! Ciekawe miasto położone w krainie jezior to właśnie Olsztyn


W centrum miasta stoi gotycki zamek kapituły warmińskiej z drugiej połowy XIV wieku. Miasto otoczone jest fragmentami dawnych murów miejskich z Bramą Wysoką, która stanowi wejście do Starówki. Możemy zwiedzić także wiele kościołów, w tym Katedrę

Jez. Długie, fot. MŁ, 2014
Prawie przez środek miasta przepływa niewielka rzeka - Łyna. Nad nią odnajdziemy szlaki turystyczne prowadzące do lasu i nad piękne jeziora położone całkiem niedaleko od centrum! Napotkamy także słynny wiadukt kolejowy. Polecam wypad nad Jezioro Długie wokół którego zrobiona jest ścieżka biegowa, a także można odpocząć na drewnianych leżakach nad samym brzegiem! 

JAK DOJECHAĆ?
Do Olsztyna najlepiej zrobić sobie dłuższą wycieczkę rekreacyjno-poznawczą. Można tam dojechać pociągiem, nawet bezpośrednim z Wrocławia Głównego! Miejsce to może stać się bazą wypadową na dalsze wycieczki, np. do Fromborka. Ale także nad przepiękne, mazurskie jeziora.
Ważne jest, aby pamiętać, że Olsztyn i całe województwo Warmińsko-Mazurskie objęte są programem rewitalizacji ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszy Polska Wschodnia dlatego wiele miejsc jest w remoncie i niektórych nie można zobaczyć.

Starówka w Olsztynie; fot. MŁ, 2014
wiadukt kolejowy; fot. MŁ, 2014

Komentarze

Popularne posty