Frombork

Dla wszystkich fanów astronomii i teorii heliocentrycznej oraz nadmorskich krajobrazów muszę koniecznie polecić miasteczko Frombork! To właśnie przed laty astronom Mikołaj Kopernik odkrywał wszechświat i wynalazł teorię heliocentryczną! Tak, tak to wielkie i epokowe odkrycie miało miejsce w niewielkim i sennym dziś miasteczku!

Katedra; fot. MŁ, 2014
Najważniejszym zabytkiem jest Archikatedra Warmińska. Piękna, gotycka budowla położona jest na górującym nad miastem wzniesieniu. W kościele znajduje się grób Mikołaja Kopernika. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, aż do początku XXI wieku nie było wiadomo, gdzie był pochowany astronom! Wytrwałe poszukiwania i analizy, w końcu doprowadziły badaczy do jednego z ołtarzy bocznych, gdzie pod podłogą zlokalizowano grób ze szczątkami ludzkimi. Do pracy zaprzęgnięto nowoczesną technikę, przeprowadzono badania genetyczne i odtworzono wygląd pochowanej osoby.  W 2010 roku odbył się ponowny pogrzeb naszego słynnego astronoma.

Kompleks katedralny, przez fachowców, zaliczany jest do grona zamków, gdyż posiada rozbudowany system murów obronnych i baszt. To w jednej z nich znajduje się dziś Planetarium i zrekonstruowany gabinet Kopernika. Nie jest jednak pewne, gdzie znany astronom prowadził swoje obserwacje. Na wieżę możemy się wdrapać, choć by po to aby zobaczyć Bałtyk!

Zalew Wiślany, fot. MŁ, 2014
Święty Kamień, fot. MŁ, 2014

Jeśli nie jesteśmy związani czasem, warto nasz pobyt we Fromborku połączyć z wysłuchaniem koncertu organowego. Odbywają się tylko w lecie w ramach specjalnego festiwalu.  Zachęcam do zapoznania się z aktualnym programem. Warto też wykorzystać atutu położenie. Miasteczko położone jest nad samym Zalewem Wiślanym, właściwie tuż przy granicy z rosyjskim Obwodem Królewieckim. Warto więc wybrać się na plaże, na portowe molo i popodziwiać Mierzeję Wiślaną. 

Niedaleko od Fromborka znajduje się Święty Kamień. W lecie można tam podjechać pociągiem. Jest to malownicze miejsce, które dawniej było miejscem kultu pogańskiego. Wielki kamień wystaje z wody i tworzy ciekawy widok. 

JAK DOJECHAĆ?
Wycieczkę do Fromborka warto połączyć z dłuższym wyjazdem do opisywanego wcześniej Olsztyna. Do Elbląga dojeżdżamy pociągiem, a stamtąd w lecie możemy przedostać się pociągiem do samego Fromborka - jadąc wzdłuż Zalewu Wiślanego - przepiękna trasa! O innej porze roku najlepiej złapać autobus, który jeździ dosyć często. Są również busy. Dworzec autobusowy w Elblągu znajduje się obok kolejowego.Komentarze

Popularne posty