Stare Sioło

Kliknij, aby zobaczyć inne wpisy

Z odległych krańców Europy czas przenieść się na bliskie sercu Polaków Kresy Wschodnie. Tym razem za cel obieramy okolice Lwowa. Przebywając tam dłużej można odkryć wiele niesamowitych, zapomnianych miejsc. Postaram się Was do nich zaprowadzić. Zaczynamy od ruin zamku w Starym Siole. Później odwiedzimy dalsze regiony, tj. Stanisławów, Kołomyję oraz Buczacz


Zamek zbudowany został przez księcia Władysława Dominika Ostrogskiego w 1654 roku na planie pięciokąta z kamienia i cegły. Co ciekawe, nie został zdobyty przez buntowników Chmielnickiego, nie szturmowali go też w 1672 roku Turcy po zdobyciu Kamieńca Podolskiego. Jest to jeden z największych zamków, które powstały kiedykolwiek na terenach dzisiejszej Ukrainy. W 1809 roku jego właścicielami zostali Potoccy, którzy założyli tam browar. Wraz z poprowadzeniem linii kolejowej tuż koło zamku przyczyniło się to do jego zniszczenia. Dziś oglądać możemy potężne ruiny.
fot. MŁ, 2014
fot. MŁ, 2014
JAK DOJECHAĆ?
Ze Lwowa można do miejscowości (ukr. СТАРЕ СЕЛО) dojechać pociągiem jadącym w kierunku Chodorowa. Rozkład można sprawdzić tutaj wyszukując połączenia Львів - ХодорівKonieczna jest znajomość cyrylicy. Pociąg przejeżdża tuż obok zamku, a stacja znajduje się kawałek dalej. Problemu z trafieniem raczej nie będzie! Zapewne łatwo znaleźć także marszrutkę jadącą główną drogą. 

Poza Zamkiem w miejscowości znajduje się cmentarz, na którym jest sporo polskich grobów. Cmentarz znajduje się pod opieką Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej.  

Tekst i zdjęcia: Magdalena Łukowiak


Komentarze

Popularne posty