Jazłowiec

Kliknij, aby zobaczyć inne wpisy

Z odległych krańców Europy czas przenieść się na bliskie sercu Polaków Kresy Wschodnie. Przebywając tam dłużej można odkryć wiele niesamowitych, zapomnianych miejsc. Postaram się Was do nich zaprowadzić. Po Starym SioleStanisławowie, kierujemy się jeszcze bardziej na południe od Kołomyi i Buczacza - do Jazłowca


fot. MŁ, 2014

Jeśli odwiedzimy tą miejscowość nocą, możemy jej nawet nie zauważyć. Jest to aktualnie niewielka wioska w obwodzie tarnopolskim. Za dnia warto jednak odkryć wiele tajemnic tego niezwykłego miejsca. W XVI wieku było to duże miasto handlowe mogące równać się ze Lwowem. Zniszczone zostało w czasie I wojny światowej. 

Grobowiec sióstr; fot. MŁ, 2014
Na stromym cyplu oblanym z każdej strony wodami Jazłowczyka wznoszą się ruiny  średniowiecznego zamku.  Pochodzą z przebudowy XV-wiecznego zamku dokonanej przez Jerzego Jazłowieckiego, hetmana wielkiego koronnego. W 1746 roku został nabyty przez Stanisława Poniatowskiego, ojca króla Stanisława Augusta. Nowy właściciel nie dbał o niego i zamek popadł w ruinę. Wybudował za to obok pałac, który przetrwał do dziś dzięki opiece SS. Niepokalanek. 

Na tyłach pałacu znajduje się ogromny, zadbany park, w którym znajduje się grobowiec klasztorny sióstr. Pochowana jest tam m.in. bł. Marcelina Darowska - założycielka zgromadzenia. 

Klasztorny Kot, fot. MŁ, 2014
Malownicze położenie klasztoru otoczonego przyrodą, ciszą i spokojem można polecić każdemu, kto chce odpocząć od codziennego zgiełku. Można zanocować u sióstr, a także zjeść u nich przepyszny, "domowej roboty" posiłek. Siostry potrzebują również wsparcia w odbudowywaniu i remontowaniu klasztoru. Są niezwykle dzielnymi kobietami, które przyjmą każdego gościa z otwartym sercem. Zapraszają nas wszystkich. Oto kontakt: "Klasztor SS.Niepokalanek , Ul.Centralna 29, 48467 Jazłowiec (Buczacki r-n) / Tarnopolska obłast /

Ukraina

Email: j.marcelina@wp.pl, sajulia@o2.pl ; Tel kom: +380 678 495 490 / +380 678 496 400 / +380 354 441 486"

Ponadto we wsi znajdują się ruiny kościoła Dominikanów z lat 1589-1590. Został zniszczony w 1945 roku. Spacerując po okolicy odnajdziemy również cerkiew grekokatolicką z XVII wieku, pierwotnie Katedrę Ormiańską (początkowo Jazłowiec był osadą Ormian i rezydencją biskupów ormiańskich). 

JAK DOJECHAĆ?
Miejscowość jest oddalona od opisywanego już Buczacza o niecałe 20 kilometrów. Jeśli nie mamy samochodu - powinno udać się znaleźć jakąś poranną lub wieczorną marszrutkę. Jak już wspominałam, na Ukrainie wszystko działa sprawnie i miejscowości są ze sobą dobrze skomunikowane, z tym że nie można znaleźć nigdzie rozkładów jazdy. 

Generalnie należy jechać drogą główną na Czortków (Чортків) i w Пишківці skręcić na Jazłowiec. Poniższa mapka może być pomocna. W dobie nawigacji satelitarnej powinno nam się udać trafić bez problemu.

za: maps.google.pl

Komentarze

Popularne posty