Zatoka Ryska

Litwa, Łotwa i Estonia, są często wymieniane, jednym tchem, jako cel podróży wakacyjnych. Często też ograniczamy się do odwiedzenia jedynie stolic. To wielki błąd! każdy z tych krajów oferuje wiele, ciekawych miejsc do odwiedzenia. Przy okazji wycieczki do Rygi  poza Cesis i Kircholmem warto odwiedzić również nadbałtycką plażę w Zatoce Ryskiejfot. MŁ, 2014
Dlaczego wspominam o tym miejscu? "Przecież to zwykła plaża" - można pomyśleć. Pewnie tak jest. Ale Jurmała, w skład której wchodzą liczne osiedla, jak Dubulti czy Majori, leży na półwyspie z każdej strony otoczonym wodą. Istnieje tam również miejscowość uzdrowiskowa o takiej nazwie. Znajduje się tam jezioro, rzeka Lelupa oraz Morze Bałtyckie. Jeśli ktoś nie lubi zimnej, bałtyckiej wody ma do dyspozycji prawie krystalicznie czystą wodę rzeczną lub jeziorną. Można tam urządzić spływ kajakowy, zawody wioślarskie. Raj dla pływaków. Wzdłuż Lelupy znajduje się dużo ośrodków wypoczynkowych i prywatnych domków. 

Widok z rejsu, fot. MŁ, 2014
Jeśli komuś znudzą się nadmorskie kurorty jako takie, może popłynąć z powrotem do Rygi statkiem. Cena jest dość wysoka - 15 euro - ale warto je wydać. Po drodze płynąc Lelupą podziwiamy wydmy, lasy i malownicze domki. Następnie wpływamy do portu na Dźwinie i widzimy ujście do morza tej ogromnej rzeki. Tankowce, statki i ogromne ładunki w porcie zaciekawią nas z pewnością. Pod koniec dwugodzinnego rejsu ujrzymy panoramę stolicy. 

Plaże w Dubulti i Majori są popularne, ale każdy znajdzie miejsce dla siebie. Woda w sierpniu 2014 była bardzo lodowata, ale upał sprzyjał kąpieli. Nie była zbyt czysta z powodu braku fal w Zatoce. Plaże są jednak wysprzątane i bezpieczne. 

JAK DOJECHAĆ?

Z Rygi najłatwiej dostać się tam pociągiem, który w godzinach szczytu jeździ nawet co 10 minut. Nie warto nawet sprawdzać rozkładu. Kierunek: Tukums/ Sloka/ Dubulti. Najlepiej wysiąść w Majori lub Dubulti, ale i ze Sloki dostaniemy się nad Morze. Za bilet zapłacimy niecałe 2 euro. Kupimy go w kasie lub u konduktora. Wszyscy pracownicy kolei łotewskich mają identyfikatory z małymi flagami oznaczającymi języki, które znają. Bez problemu powinniśmy się więc dogadać po angielsku lub rosyjsku.

Jeśli znudzi nam się pociąg to godnym polecenia środkiem transportu jest statek wypływający z Rygi lub do Rygi (z Majori). 

Maszyny portowe; fot. MŁ, 2014

Komentarze

  1. Thank you, I have recently been searching for information approximately this
    topic for ages and yours is the best I have discovered till now.
    However, what about the conclusion? Are you certain about the supply?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty