Wilno

Litwa, Łotwa i Estonia, są często wymieniane, jednym tchem, jako cel podróży wakacyjnych. Często też ograniczamy się do odwiedzenia jedynie stolic. To wielki błąd! każdy z tych krajów oferuje wiele, ciekawych miejsc do odwiedzenia. Czas przenieść się w bliskie Polakom miejsca - Kresy! Poza Trokami, Powiewiórką, Górą Krzyży i Marcinkańcami mamy oczywiście  Wilno - miasto, którego nie możemy nie odwiedzić. Klikajcie i czytajcie dlaczego!

Wycieczkę najlepiej zacząć pod Ostrą Bramą, gdzie spotkamy przepiękną Matkę Boską. Można uczestniczyć w mszy świętej po polsku w dni powszednie o 10:00 w kaplicy. Obraz jest zasłaniany o 19:00. Nie możemy także zapomnieć o wstąpieniu do Kościoła św. Teresy

Stamtąd udajmy się spacerkiem na Rynek pod wileński Ratusz, w którym znajduje się centrum informacji turystycznej. Kawałek dalej, na ulicy Zamkowej, znajduje się budynek Uniwersytetu Wileńskiego założony przez króla Stefana Batorego. Studiowało tam wielu słynnych Polaków, m.in. hetman Jan Karol Chodkiewicz, Adam Mickiewicz, Czesław Miłosz... Po przekroczeniu progów pierwszego, wielkiego dziedzińca ukażą nam się mniejsze, równie efektowne. Możemy także wdrapać się na wieżę aby podziwiać panoramę miasta. 

Ostra Brama to nie jedyne święte miejsce w Wilnie. Jeśli zmęczeni jesteśmy częstymi wizytami turystów w kaplicy, warto rozejrzeć się za innym miejscem na modlitwę. Gdy wspominamy o ważnych Kościołach, koniecznie odwiedźmy Kościół św. Ducha.  Odbywają się tam msze tylko w języku polskim! Tuż obok znajduje się Sanktuarium Miłosierdzia Bożego z cudownym obrazem Jezusa Miłosiernego, w którym odbywa się całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu. Jest to miejsce niezwykle ciche i spokojne, które pomaga nam odczuć obecność żywego Boga! Ponadto dobrze odwiedzić kościół na Antokolu (św. Piotra i Pawła) , którego ściany pokryte są w całości białymi sztukateriami - zdobi go ponad 2 tysiące rzeźb stiukowych. Poza tym na Starym Mieście znajduje się jeszcze bardzo dużo kościołów - Wilno bywa przez to nazywane Rzymem Północy... 


Nad miastem króluje wieża Zamku Giedymina. Warto tam wdrapać się o własnych nogach żeby podziwiać rozległą panoramę miasta (z nieco innej perspektywy niż ta z wieży Uniwersytetu). Można także wjechać kolejką. Na dole znajduje się Zamek Dolny, świeżo wybudowany :) - z Litewskim Muzeum Narodowym, a tuż obok Katedra, gdzie w Kaplicy św. Kazimierza pochowany jest m.in. Aleksander Jagiellończyk. 


Jeszcze jedno wzgórze widnieje na widnokręgu. To Góra Trzech Krzyży. Położona w malowniczym otoczeniu na prawym brzegu rzeki Wilejki, wśród lasu, a jednak w centrum miasta. Legenda głosi, że krzyże stoją tam na pamiątkę siedmiu umęczonych Franciszkanów. 


Jest jeszcze jedno miejsce, bez którego odwiedzenia nie możemy powiedzieć że byliśmy w Wilnie. To oczywiście cmentarz na Rossie! Przy wejściu znajduje się mauzoleum - Matka i Serce Syna (Marszałka Piłsudskiego). Na cmentarnym wzgórzu znajduje się wiele grobów znanych Polaków, m.in. Joachima Lelewela. 


Jeżeli zamierzamy w mieście spędzić kilka dni to ma ono do zaoferowania jeszcze więcej.  

Jednym z miejsc wartych odwiedzenia z pewnością jest wieża telewizyjna. Na górze znajduje się restauracja z niesamowitym widokiem na miasto. W pobliżu wieży znajduje się rozległy teren zielony - Park na Zakręcie (lit. Vingio parkas). 
Po drugiej stronie miasta, na Kojranach, znajduje się bardzo duży Ogród Botaniczny. Jest to świetne miejsce na spacer i podziwianie roślin. Znajdziemy tam obszerne kolekcje roślin ozdobnych. Po szczegóły odsyłam na stronę obiektu.
Poza tym warto odwiedzić Kalwarię Wileńską i przespacerować się pięknymi terenami nad Wilią. Powstał o tym oddzielny wpis, do przeczytania którego serdecznie Was zapraszamy!


JAK DOJECHAĆ?
Bezpośrednio z Polski można dojechać autobusem LuxExpress (z Warszawy, Suwałk). POLREGIO uruchamia także weekendowe pociągi z Białegostoku do Kowna (gdzie bez problemu można się przesiąść w pociąg do Wilna - jeżdżą prawie co godzinę), których rozkład można sprawdzić na stronie przewoźnika. Z Warszawy do Wilna latają też samoloty (LOT oraz AirBaltic).
Po mieście można poruszać się autobusami i trolejbusami. Bilety jednorazowe można kupować u kierowców, ale jeżeli spędzamy tam więcej czasu i planujemy więcej podróży najlepiej zaopatrzyć się w kartę miejską - Vilencio Kortele. Można ją kupić w kioskach, a biura obsługi klienta znajdują się na dworcu kolejowym oraz na Skwerze Vincasa Kurdikasa w centrum. Można na nią nabijać zarówno bilety jednorazowe jak i długoterminowe. 

ZOBACZ TAKŻE INNE WPISY!

Komentarze

Popularne posty