Helsinki

Kliknij, aby zobaczyć inne posty

Odpłyniemy na moment z Krajów Nadbałtyckich. Zaproponuję Wam tym razem jednodniową wycieczkę do...Finladnii! Dla wielu z nas wydaje się ona być całkowitym końcem świata, ale jeżeli jesteśmy w Estonii okazuje się być osiągalna w niecałe dwie godziny! Mowa oczywiście o stolicy- Helsinkachfot. MŁ, 2014
Samolotem? Samochodem? Pociągiem...?! Nie! Tym razem podróż odbędziemy nietypowym środkiem lokomocji - promem. Sam w sobie może nie stanowi zbyt wielkiej atrakcji - ot, wielki statek. Odprawa prawie jak na lotnisku. Za oknem woda, woda i woda. Ale w rejsie do stolicy Finlandii jest jedna ciekawa rzecz. Około 20-30 minut przed wpłynięciem do portu ujrzymy malutką wysepkę na środku morza. Potem następną. I jeszcze następną! A następnie całe mnóstwo wysepek! To wybrzeże szkierowe (galeria zdjęć) charakterystyczne dla tamtych terenów! Najciekawsze takie w całej Europie! 

Plac Senacki; fot. MŁ, 2014
Gdy już dobijemy do portu i przedostaniemy się do centrum (najlepiej tramwajem, z portu odjeżdża 9 i 12, bilet kupimy w automacie za około 3 euro- czasowy, więc można się przesiadać) warto dotrzeć na wybrzeże i port, w którym cumują jachty. W sezonie znajdujemy tam wielkie targowisko, na którym po niskich cenach kupimy np. pamiątki. Na wzgórzu widoczna jest Katedra Prawosławna. Gdy się na nie wdrapiemy zobaczymy kolejne charakterystyczne miejsce - Plac Senacki z Katedrą Luterańską. Warto przejść się wybrzeżem podziwiając kolejne wysepki. Jeśli jesteśmy z tych bogatszych turystów i mamy więcej czasu możemy wybrać się na rejs z panoramą miasta lub do Suomelliny opisanej w osobnym poście - twierdzy ulokowanej na jednej z wysp. 

JAK DOJECHAĆ? 

Jak już wspominałam- promem z Tallina. Odpływają praktycznie o każdej porze dnia i nocy. 
Za bilet na prom w dwie strony kupowany z wyprzedzeniem, w zależności od przewoźnika, zapłacimy trochę ponad 100 złotych. Ceny zmieniają się i najlepiej sprawdzać dokładne połączenia i kupować bilety na tej stronie. Na odprawę zgłaszamy się około godzinę przed wypłynięciem wraz z potwierdzeniem kupna biletu - w okienku otrzymamy właściwy bilet. Rejs trwa, jak już wspominałam, około dwóch godzin. Na poranny polecam kupić śniadanie w cenie 10 euro/osobę - szwedzki stół, "dwie godziny żarcia" - jak powiedział znajomy :) 

fot. MŁ, 2014


ZAPRASZAM DO OBEJRZENIA GALERII ZDJĘĆ!
ZOBACZ TAKŻE INNE POSTY!

Komentarze

Popularne posty