Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie

Mówię : Częstochowa. Widzisz : Jasna Góra. To, rzecz jasna, równie ważne, warte odwiedzenia i piękne miejsce, ale dzisiaj zabiorę Was na wycieczkę w inne, znacznie bardziej puste i tajemnicze miejsce! Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie!


Na ulicach głucha cisza. Wszyscy na Jasnej Górze albo w swoich domach, ponieważ jest sobotnie popołudnie. Dochodzę pod budynek oznaczony "Muzeum Produkcji Zapałek". Naciskam dzwonek. Odskakuję, ponieważ słyszę przeraźliwy ryk krowy... Jak gdyby nigdy nic otwiera mi pan Woźny. Uśmiecha się i miłym gestem zaprasza do środka. A w środku... pełno ludzi! Nie wiem,czy to zawsze tak działa, bo byłam tam tylko raz, ale jeśli tak, to to na prawdę ciekawe miejsce jest!

fot. Jan Taczyński, 2013
fot. Jan Taczyński, 2013
Przechodząc do rzeczy - za wstęp zapłacimy od 5 zł (bilet ulgowy) do 10 zł (bilet normalny). Warto dodać, że owym biletem jest... pudełko zapałek! Zwiedzać w ciągu roku szkolnego można od poniedziałku do piątku od 8:00 do 15:00, a w weekendy po wcześniejszym umówieniu się. W wakacje od 8:00 do 16:00 w dni powszednie, a w soboty i niedziele od 10:00 do 15:00. W cenę biletu wliczone jest oprowadzanie przez przewodnika, a zwiedzanie trwa około godziny. 

W muzeum obejrzymy oryginalny proces produkcji zapałek (muzeum znajduje się przy działającej fabryce) a także film o historii przemysłu zapałczanego w Polsce. Znajduje się tam tez kilka wystaw poświęconych różnym seriom pudełek. 

JAK DOJECHAĆ?
Rozpoczynając wycieczkę na Dworcu Głównym we Wrocławiu dotrzemy do Częstochowy z przesiadką w Katowicach w około cztery godziny. Muzeum znajduje się niedaleko Dworca na ulicy Ogrodowej 68. 
Muzeum znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki, podobnie jak inne częstochowskie muzea, które polecam odwiedzić. W samej Częstochowie warto również zajrzeć do spokojnej i cichej Katedry wolnej od pielgrzymiego zgiełku.
za : maps. google.pl
fot. Jan Taczyński, 2013

Komentarze

Popularne posty