Keila - Joa


Litwa, Łotwa i Estonia, są często wymieniane, jednym tchem, jako cel podróży wakacyjnych. Często też ograniczamy się do odwiedzenia jedynie stolic. To wielki błąd! Każdy z tych krajów oferuje wiele, ciekawych miejsc do odwiedzenia. W Estonii po dokładnym zwiedzeniu stolicy - opisanego już
Tallina (kliknij, aby przeczytać!) czas na atrakcję przyrodniczą okolicy. 


Keila-Joa to mała miejscowość położona na północy Estonii, nad brzegiem Morza Bałtyckiego. Od Tallina dzieli ją odległość około 30 kilometrów, zatem to dobry pomysł, aby wybrać się tu na jednodniową wycieczkę ze stolicy.


Główną atrakcją miasteczka jest neogotycka rezydencja z XIX wieku. Została odrestaurowana dopiero niedawno, jeszcze w 2013 roku była zrujnowana. Obecnie znajduje się tu muzeum ukazujące historię pałacu, jest tam też wystawa poświęcona hymnom narodowym. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie. Za wstęp osoba dorosła zapłaci 8 euro. Na terenie obiektu znajduje się także restauracja. Rezydencja to jedno, ale jej położenie jest na tyle niesamowite, że trzeba mu poświęcić więcej czasu niż zwiedzaniu muzeum. Pałac znajduje się kilka metrów od... wodospadu na rwącej, "górskiej" rzece... Dziwne tym bardziej, że przecież znajdujemy się kilkaset metrów od brzegu Morza.

Wodospad ma 6 metrów wysokości i 10 metrów szerokości. Można go podziwiać zarówno z platformy widokowej, jak i zejść na dół i podejść bliżej. Jest wykorzystywany do produkcji energii, bowiem znajduje się tutaj "HEJ" - czyli po estońsku elektrownia wodna. 
Idąc wzdłuż malowniczej rzeki ścieżką przyrodniczą możemy zaobserwować prawdziwe piękno tych terenów. Ścieżka prowadzi przez pagórki, doliny, mokradła, lasy i łąki prawie nad samo morze. Nie jest to zbyt długa droga, ale nie przesadziłam opisując różnorodność napotkanych krajobrazów! W miejscu ujścia Keili znajduje się prywatny dom, ale wystarczy odejść trochę w prawo i piękna, piaszczysta plaża będzie należała do nas!JAK DOJECHAĆ?

Z Tallina, z częstotliwością około co godzinę, kursują autobusy linii 108 i 127, których rozkład można sprawdzić tutaj. Odjeżdżają spod dworca kolejowego. Przystanek Keila-Joa znajduje się tuż przy zabytkowej rezydencji. Na miejscu jest także supermarket. Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty