Deczyn (Děčín)

Czechy - południowi sąsiedzi Polski - bywają niedocenianym krajem. Często omijamy wspaniałe atrakcje turystyczne w drodze do najbardziej obleganych kurortów nad Morzem Adriatyckim, czy we Włoszech. Chciałabym zatem zaprosić Was dziś na wycieczkę w czeskie góry, do niewielkiego miasteczka - Deczyna


Pierwsza ciekawostka dotycząca Deczyna - jest to najniżej położone miasto Czech! Mimo, że zewsząd jest otoczone górami, centrum znajduje się w dolinie dużej rzeki - Łaby. 

fot. MŁ, 2016

Co warto zobaczyć w tej miejscowości? Pierwszym i widocznym prawie z każdego położenia zabytkiem jest Zamek. Ten dzisiejszy, na skale pochodzi z X wieku i został zbudowany jako drewniany fort przez Przemyślidów. W XIII wieku fort przebudowano na gotycki kamienny zamek, dzięki któremu kontrolowano ruch statków wzdłuż Łaby. Tak było przez trzy wieki, ale skoro czasy się zmieniają, to zmieniały się i zamki i w XVI wieku przebudowano go ponownie, tym razem w stylu renesansowym.  Po wojnie trzydziestoletniej ówczesny właściciel sprzedał posiadłość. Nowi właściciele równa się nowe porządki, zatem budynek czekała kolejna metamorfoza. Tym razem wygrał barok, a chwilę później klasycyzm. Nie był to koniec remontów, po przejęciu przez Czechosłowację zamieniono zamek na koszary. W tej roli obiekt funkcjonował do 1991 roku, później cały kompleks poddano przebudowie. 

 


Droga dojazdowa do zamku prowadzi przez wykutą w skale drogę ograniczoną z obu stron wysokimi murami. Zamkowe ogrody i parki również znajdują się na skale, która jest częścią rezerwatu przyrody. Obiekty można zwiedzać przez cały sezon (zmieniają się jedynie godziny otwarcia, które można sprawdzić na oficjalnej stronie Zamku). Za wejście do wnętrz i ogrodów zapłacimy od 90 do 220 koron czeskich. 


Całe miasteczko jest zadbane i można w nim podziwiać wiele ciekawych budynków z różnych epok. Rynek jest duży i ma dość nietypowy kształt. Warto wstąpić także do dwóch barokowych kościołów i przespacerować się mostem z XV wieku na drugą stronę Łaby. Można także urządzić wycieczkę w góry, bowiem w okolicy znajduje się dużo punktów widokowych. Na jednej z gór możemy spotkać dzikie zwierzęta... z ogrodu zoologicznego

JAK DOJECHAĆ?
Jeśli chodzi o pociąg z Wrocławia/Dolnego Sląska to są dwie opcje.
1) Wrocław Główny - Drezno - Bad Schandau - Deczyn 
2) Wrocław Główny - Szklarska Poręba Górna - Liberec - Deczyn.
Odległość jest podobna, ale druga trasa jest bardziej widokowa (dużo zjazdów i podjazdów, bowiem wiedzie przez środek gór), a poza tym tańsza. 

Do Deczyna w sezonie letnim warto też... popłynąć statkiem, np. z opisywanego już Drezna. Widoki są wspaniałe, bowiem trasa wiedzie przez tzn. Czesko-Saksońską Szwajcarię. 

Komentarze

Popularne posty