Cieplice (Teplice)

Czechy - południowi sąsiedzi Polski - bywają niedocenianym krajem. Często omijamy wspaniałe atrakcje turystyczne w drodze do najbardziej obleganych kurortów nad Morzem Adriatyckim, czy we Włoszech. Chciałabym zatem zaprosić Was dziś na wycieczkę do niewielkiego, uzdrowiskowego miasteczka - Cieplic


Historia tego miejsca rozpoczyna się w momencie odkrycia tam źródeł wód leczniczych, już w średniowieczu. Cieplice są więc jednym z najstarszych uzdrowisk w całych Czechach. Pierwotnie w pobliżu źródeł utworzono klasztor benedyktynek, następnie zaczęło powstawać miasto. W XVI wieku otworzono pierwszy kamienny budynek z basenami leczniczymi. W Cieplicach przebywało wiele ważnych osobistości, m.in. Adam Adamandy Kochański, cesarz Ferdynand I, car Aleksander, Ludwik Bonaparte, Goethe, Beethoven oraz Chopin! Według mnie tych nazwisk nie trzeba powtarzać! Teraz czas na Ciebie, drogi czytelniku!


Tak jak większość uzdrowiskowych miast Cieplice są podzielone na część zdrojową i Stare Miasto. Spacer warto zacząć od Starego Miasta. Pierwszym przystankiem może być Rynek przy którym obok głównego budynku Ratusza znajduje się niewielki park. Drugi obowiązkowy przystanek to Plac Zamkowy z Zamkiem, barokowym Kościołem św. Jana Chrzciciela oraz Kościołem Podwyższenia Krzyża Świętego.  Zamek został zbudowany na miejscu wspomnianego przeze mnie klasztoru benedyktynek. Jego pozostałości zostały odkryte dopiero w latach pięćdziesiątych w całej zachodniej części budynku! Dziś w Zamku mieści się muzeum z niezwykłą kolekcją rzeźb (kliknij, aby dowiedzieć się ile kosztuje wstęp i kiedy jest otwarte). Za Zamkiem natomiast rozpościera się park, po którym warto się przespacerować. 
W części zdrojowej jest sporo pięknych kamienic i budynków nazwanych na cześć najwyśmienitszych gości, np. łaźnie Beethoven i Franciszek Józef. Łatwo znaleźć jedno ogólnodostępne źródełko, z którego leci woda o temperaturze...46*C. Długo można spacerować po pięknym parku i uzdrowiskowych ulicach. Po chwili okazuje się, że dzielnica ta jest na prawdę ogromna! Jeżeli to wszystko to dla Ciebie, drogi czytelniku, wciąż za mało... to warto jeszcze wdrapać się na Dobrawską Górę, która jest widoczna z prawie każdej części miasteczka. Tam znajduje się kolejny Zamek, punkt widokowy i restauracja. 
W Cieplicach znajduje się także Ogród Botaniczny z Palmiarnią, czynny przez cały rok.JAK DOJECHAĆ?  
Jak to w Czechach - dojazd nie jest żadnym problemem. Jeżeli znajdujemy się w opisywanym już Deczynie, to wystarczy wsiąść w pociąg jadący w kierunku Ujścia nad Łabą - Usti nad Labem (lub pospieszny do Pragi zatrzymujący się w Ujściu). Tam przesiadamy się na pociąg do Teplic. Wszystko zajmie nam nie więcej niż dwie godziny. Rozkład jazdy można znaleźć tutaj.
 

Komentarze

Popularne posty