Wieżyca i Szymbark

Wyjazdy nad morze raczej rzadko kojarzą nam się z wędrówkami po... górach. Szczególnym przypadkiem takich wędrówek są wydmy. Chciałabym jednak zaprosić Was dziś na wycieczkę w najprawdziwsze wzgórza na Pomorzu! Mowa o Wzgórzach Szymbarskich, których najwyższym szczytem (i jednocześnie najwyższym szczytem na Niżu Europejskim!) jest Wieżyca (328, 7 m n.p.m.). 

 

Wspomniana wysokość nad poziomem morza być może nie zachwyci miłośników wspinaczki, ale trzeba zwrócić uwagę na to, że wspinać będziemy się praktycznie z poziomu morza. Widoki z góry są wspaniałe, ponieważ wokół nie ma lepszego ani wyższego punktu do obserwacji. Wszystko widać jak na dłoni dzięki wybudowanej na szczycie wieży widokowej! 

fot. MŁ, 2015

Co jeszcze ciekawego można powiedzieć o tym miejscu? Położone jest w samym centrum Kaszub, czyli regionu kulturowego w Polsce, na terenie którego ludzie posługują się specyficznym językiem regionalnym - kaszubskim oraz własnymi tradycjami i kulturą w ogólnym tego słowa znaczeniu. Aby zapoznać się ze specyfiką tego języka najlepiej posłuchać poniższej piosenki (źródło: www.youtube.com) :) 


Przy okazji warto odwiedzić niewielką miejscowość - Szymbark. Znajduje się tam Centrum Edukacji i Promocji Regionu, które jest jedynym w swoim rodzaju, kaszubskim skansenem.  Każdy znajdzie tam coś dla siebie, a najbardziej znanym i najciekawszym obiektem jest tam dom zbudowany do góry nogami! Błędnik wariuje, kiedy wchodzi się do środka. Na drugim miejscu w rankingu ciekawości i osobliwości plasuje się najdłuższa deska świata! 

 

JAK DOJECHAĆ? 

Z Trójmiasta dojazd jest bardzo prosty - pociągiem jadącym w kierunku Kościerzyny. Rozkład jazdy. Wysiadamy na stacji Wieżyca. Stamtąd czeka nas około 13-kilometrowy marsz, jeśli mamy ochotę zwiedzić obie atrakcje (wliczając powrót na stację). Ze stacji na szczyt prowadzi czarny szlak turystyczny, a dalej trzeba kierować się w stronę głównej drogi do Szymbarka. Szczegóły na poniższej mapie.

mapa za: maps.google.pl

Komentarze

Popularne posty