Drezno (Dresden)

Zapewne każdy z Was słyszał o legendarnym jarmarku świątecznym odbywającym się w Dreźnie od prawie sześciuset lat. Niedawno przywrócono kolejowe połączenie Wrocławia z tym majestatycznym miastem. Chciałabym, żebyście wiedzieli, że warto tam pojechać nie tylko na święta. Zapraszam zatem na wycieczkę.

 

Drezdeński główny dworzec kolejowy położony jest bardzo  blisko Starego Miasta. Spacer najlepiej jest zatem zacząć od zwiedzenia Rynku. To tam właśnie co roku odbywa się jarmark. Gdy rozejrzymy się wokół zauważymy wiele dużych budynków, ale naszą uwagę na pewno w pierwszej kolejności przykuje Kościół Marii Panny. Jest to luterańska świątynia, największy na świecie budynek wzniesiony z piaskowca. W czasie drugiej wojny światowej została całkowicie zniszczona i pozostawała przez około 50 lat stertą gruzu przypominającą o pogromie. Szczęśliwie, postanowiono dokonać rekonstrukcji i dziś możemy oglądać Kościół w dawnej odsłonie. 

fot. MŁ, 2015

Drugim ciekawym obiektem jest ewangelicki Kościół Świętego Krzyża, którego dzieje sięgają XIII wieku. Historia nie oszczędzała świątyni, ponieważ kilkukrotnie została ona strawiona przez pożar, następnie zniszczona podczas wojny siedmioletniej i w wyniku bombardowań drugiej wojny światowej. Z uwagi na brak funduszy odbudowano część zewnętrzną, a wewnątrz pozostawiono "prowizorkę". Po jakimś czasie owa prostota została doceniona i pozostawiona na stałe. Co ciekawe, zwiedzając Kościół można wejść na wieżę i z wysokości ponad 50 metrów podziwiać panoramę miasta. Przy okazji zobaczyć pięć dzwonów wykonanych z brązu, drugich co do wielkości w całych Niemczech (po katedrze w Kolonii). Masa największego z nich to 11,5 t.

fot. Grzegorz Smoła, 2015

fot. Grzegorz Smoła, 2015
Jeżeli już jesteśmy przy Kościołach wszystkich możliwych wyznań, to zupełnie niedaleko wspomnianych dwóch, znajduje się Synagoga. Została zbudowana w miejscu starej Synagogi spalonej podczas nocy kryształowej. Uchodzi za jedną z najnowocześniejszych w Europie, co widać po wyglądzie jej budynku. Moim skromnym zdaniem dawny budynek był ładniejszy... Bądź co bądź, nad drzwiami synagogi znajduje się oryginalna, pozłacana gwiazda Dawida, którą w czasie wojny ukrywał jeden ze strażaków, którym zabroniono gasić starą synagogę. Jest to centrum kulturalne drezdeńskich Żydów. 

Nie można także zapomnieć o Katedrze katolickiej pw. Świętej Trójcy. Świątynia w stylu późnego baroku została wzniesiona na zlecenie Augusta III Sasa. Podczas drugiej wojny światowej miała więcej szczęścia niż pozostałe opisane kościoły - ocalała większość wewnętrznych dekoracji. W krypcie pod kościołem znajdują się sarkofagi członków dynastii Wettynów, królów Saksonii i Polski. Co ciekawe, w niedzielne popołudnie można w Katedrze uczestniczyć w mszy świętej w języku... polskim! 

Praktycznie na przeciwko Katedry znajduje się wejście do słynnego pałacu Zwinger. Jest zbudowany na planie prostokąta z wewnętrznym dziedzińcem, który otoczono galeriami (ogród z fontannami), bramą koronną, pawilonami. August Mocny sprowadził tutaj zbiory egzotycznych roślin, a także porcelany. Można zwiedzić tutaj przede wszystkim galerię sztuki (Galeria Mistrzów, w której znajdują się obrazy m.in. Rubensa czy Rembrandta), galerię porcelany (zbiory porcelany zarówno chińskiej jak i znanej w całych Niemczech - miśnieńskiej!) oraz salon matematyczno - fizyczny. Za bilet normalny na wszystkie wspomniane wystawy zapłacimy 10 euro, ulgowy - 7,5 euro. Trzeba się przygotować na to, że zwiedzanie zajmie sporo czasu - ale z pewnością warto wejść do środka. Muzea są zamknięte jedynie w poniedziałki, w pozostałe dni czynne od 10 do 18.


fot. MŁ, 2015

Jeżeli macie jeszcze czas i wciąż mało Wam doznań estetycznych, warto zwiedzić Operę.  Obecny budynek Semperoper jest już trzeci z kolei, co wskazuje na to, że historia nie oszczędzała tej części miasta.

W Dreźnie znajduje się także Zamek - rezydencja Wettynów - posiadający 800-letnią tradycję. 

fot. MŁ, 2015

Na zakończenie swojej wizyty w tym pięknym mieście warto przespacerować się brzegiem rzeki Łaby.

JAK DOJECHAĆ?
Bezpośrednim pociągiem z Wrocławia, rozkład znajduje się tutaj. Warto pojechać mniejszą grupą, ponieważ zapłacimy mniej za bilet. Szczegóły promocji drezdeńskiej na stronie przewoźnika  

fot. MŁ, 2015
  

Komentarze

Popularne posty