Kartuzy

Wyjazdy nad morze nie koniecznie muszą być związane z plażowaniem. Czasem warto zrobić wycieczkę wgłąb kraju. Dziś zapraszam do odwiedzenia Kartuz - niewielkiej miejscowości leżącej na Kaszubach.


O specyfice regionu Kaszub, który sam w sobie jest atrakcją turystyczną, pisałam już w poście o Wieżycy. Tutaj opiszę więc tylko miasteczko. Aby dowiedzieć się szczegółów dotyczących kaszubskiej kultury warto zajrzeć do Muzeum Kaszubskiego.

fot. MŁ, 2015

Głównym zabytkiem w Kartuzach jest Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Została wybudowana w XIV wieku. Był to kościół klasztorny Kartuzów. Był to zakon stosujący bardzo surowe reguły. Kościół ten ma dach przypominający kształtem wieko trumny. Z innych elementów zespołu poklasztornego zachowały się budynki gospodarcze, erem (cela braci zakonnych) oraz refektarz – od 1995 r. siedziba galerii sztuki współczesnej (szczegóły).


W Kartuzach, przy Rynku, znajduje się także Kościół św. Kazimierza zbudowany w stylu neogotyckim. Na listę zabytków miasta wpisany został także szereg modernistycznych domów z lat 30. XX wieku.

Ponadto, wszystko to leży nad czterema jeziorami! Nad jednym z nich utworzono spacerową promenadę cieszącą każdego dnia zarówno mieszkańców, jak i turystów. Na jej końcu utworzono punkt widokowy. Na Złotej Górze natomiast utworzono Centrum Turystyki Wodnej


JAK DOJECHAĆ?
Jeszcze niedawno wcale nie opisywałabym tego miejsca. Wszystko stało się możliwe jesienią 2015. roku dzięki rewitalizacji linii kolejowej z Trójmiasta do Kartuz! Teraz można się tu dostać z łatwością, a pociągi PKM (rozkład tutaj) kursują bardzo często!

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty