Mierzeja Mewia

Kliknij, aby zobaczyć inne wpisy

Jeśli planujemy wyjazd do Trójmiasta (opisywane już Gdańsk, Gdynia, Sopot) warto zapędzić się również w jego najbliższe okolice. Dziś przedstawię jedną z przyrodniczych ciekawostek, unikalną na skalę Europejską lub nawet światową - Mierzeję Mewią w RewiePrawdopodobnie wszyscy wiemy jaki kształt ma Polska. Możemy zresztą zobaczyć go na obrazku, który jest logiem MWO (z lewej). Na północy znajduje się Mierzeja Helska, która powstała w sposób ukazany na poniższym obrazku (za: www.edudu.pl). W dużym skrócie: prąd przybrzeżny z pomocą wiatru nanosi piaski i inne osady. Zatrzymują się one w jednym miejscu, powoli łączą się i tworzą mierzeję. 


W podobny sposób na naszych oczach powstaje Mierzeja Mewia. Z tym, że kształtuje się ona w poprzek Zatoki Puckiej. W przyszłości połączy Rewę z Kuźnicą (znajdującą się na Płw. Helskim) i w miejscu zatoki utworzy się duże jezioro przybrzeżne. 


Już dziś organizowany jest co roku tzw. Marsz Śledzia. Uczestnicy pokonują morzem trasę z Rewy do Kuźnicy. Okazuje się, że z głęboką wodą muszą się zmierzyć jedynie pod koniec - przez większość drogi piasku jest wystarczająco dużo, by brodzić po kolana. 

za: pl.wikipedia.com


Ludziom, którzy nie lubią aż tak ekstremalnych wyzwań polecam odwiedzenie właśnie plaży w Rewie. Można przespacerować się po utwardzonej już porządnie piaskowej platformie i wyjść z tego suchym. 

Miejsce to jest ulubionym siedliskiem bałtyckich fok. Zachęcam do obejrzenia klipów filmowych na ten temat publikowanych tutaj

JAK DOJECHAĆ?
fot. MŁ, 2014
Bezpośredni autobus linii 146 odjeżdża z Placu Kaszubskiego w Gdynii (oraz spod Dworca Głównego PKP). Rozkład znajdziemy tutaj. Przejeżdża przez przystań w Mechelinkach (można tam wysiąść i się przespacerować, ponieważ jest to kolejna ciekawa atrakcja turystyczna). 


Jeśli wybieramy się na dłużej do Trójmiasta i nie mamy samochodu dobrze jest kupić bilet metropolitalny, który uprawnia do podróży tramwajami, autobusami i pociągami na terenie całej aglomeracji (szczegóły i inne rodzaje biletów tutaj). Warto zauważyć, ze działająca na terenie miast spółka kolejowa SKM Trójmiasto znacznie ułatwia poruszanie się pomiędzy dzielnicami. W dni powszednie pociągi jeżdżą co około 6 minut. Cały transport jest sprawny i dobrze działa.


fot. MŁ, 2014

Komentarze

Popularne posty