Gdynia

Kliknij, aby zobaczyć inne wpisy

Nie każdy, kto lubi jeździć nad Morze Bałtyckie, musi lubić plażowanie. Na szczęście, polskie wybrzeże jest pełne innych atrakcji turystycznych. Każdy Polak powinien zobaczyć Trójmiasto. Kiedy już znudzi mu się Gdańsk i  Sopockie molo, powinien odwiedzić jeszcze jedno miasto - Gdynię!fot. MŁ, 2014
Nie bez powodu nazywana jest "miastem z morza" (powstał nawet taki film, zapraszam do obejrzenia). Zaskakująca i jednocześnie fascynująca jest bowiem jej historia. Zaczęło się od malutkiej, kaszubskiej wioski rybackiej położonej obok rozwiniętego Gdańska. Kiedy ten znalazł się poza granicami Polski, trzeba było zbudować nowy port - by pokazać, że my też potrafimy! W bardzo krótkim czasie powstał tam ogromny port (już w 1923 roku przybił do niego pierwszy statek - SS Kentucky) i rozwinęło się miasto. To tak, jakby Gdynia wyrwała po prostu kawałek morza! Więcej o jej historii można przeczytać tutaj.  

fot. MŁ, 2014
Co trzeba zobaczyć? Jednym z najatrakcyjniejszych miejsc jest oczywiście port. W części, po której można spacerować (Skwer Kościuszki) stoi słynny ORP Błyskawica - dawniej walczył m.in. na Atlantyku i Morzu Północnym. Jego "sąsiadem" jest Dar Pomorza, który dziś można zwiedzać. Na końcu promenady znajduje się gdyńskie Oceanarium. Zainteresowanych batalistyką warto również zaprosić do pobliskiego Muzeum Marynarki Wojennej

Główną ulicą miasta jest Świętojańska. Choć nie ma ona rangi zabytku moim zdaniem nie można jej pominąć. Wszystkie kamienice są tam zbudowane w stylu modernistycznym. Może nam się to źle kojarzyć, ale wygląda imponująco. Z pewnością jest to zabytek epoki, jedyny w swoim rodzaju! Należy przypomnieć sobie jak szybko miasto to musiało powstać! 

Widok na port; fot. MŁ, 2014
16.05.2015 na Dworcu Morskim w Gdyni zostało otwarte Muzeum Emigracji! To jedyne miejsce w kraju, gdzie można tyle dowiedzieć się o historii emigracji z ziem polskich. 

W każdym mieście warto znaleźć miejsce, z którego obejrzymy jego panoramę z góry. W Gdyni dobrym punktem będzie Kamienna Góra. Stoi tam podświetlany, metalowy krzyż, ponieważ dawniej miał powstać tam kościół. Pokonanie wysokości ulatwi nam kolejka, otwarta latem 2015 roku. Schodząc w dół natkniemy się na Muzeum Miasta Gdyni. 

W gąszczu nowoczesnych, szerokich ulic i bloków można również spotkać pamiątkę dawnej Gdyni - malutki, rybacki Domek Abrahama. Gdynia to również natura - polecam obejrzeć Klif w Orłowie

JAK DOJECHAĆ?

Do Trójmiasta najlepiej wybrać się na dłużej. Można poszukać noclegu w Gdańsku, Gdyni lub Sopocie. 
Domek Abrahama, fot. MŁ,2014
Na miejscu szereg autobusów oraz pociągów SKM dowiezie nas do celu szybko i sprawnie. Jeśli wybieramy się na dłużej do Trójmiasta i nie mamy samochodu dobrze jest kupić bilet metropolitalny, który uprawnia do podróży tramwajami, autobusami i pociągami na terenie całej aglomeracji (szczegóły i inne rodzaje biletów tutaj). Warto zauważyć, ze działająca na terenie miast spółka kolejowa SKM Trójmiasto znacznie ułatwia poruszanie się pomiędzy dzielnicami. W dni powszednie pociągi jeżdżą co około 6 minut. Cały transport jest sprawny i dobrze działa.

Na zakończenie zapraszam do polubienia strony Gdyni na facebooku (m.in. znajdziecie tam więcej zdjęć)! 


Komentarze

  1. To nieliczne miasto turystyczne, w którym jeszcze nie byłem. Czytam sobie właśnie wpisy i już planuję wycieczkę. Można się zapoznać z atrakcjami. Już nie mogę się doczekać ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jedno z fajniejszych miast do życia a na pewno do zwiedzenia na weekend!

    OdpowiedzUsuń
  3. muszę odwiedzić to miejsce. Może w tym roku mi się uda! :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty