Kłajpeda i Park Narodowy Mierzei Kurońskiej (Klaipėda)

 

Litwa, Łotwa i Estonia, są często wymieniane jednym tchem, jako cel podróży wakacyjnych. Często też ograniczamy się do odwiedzenia jedynie stolic. To wielki błąd! Każdy z tych krajów oferuje wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia. Czas przenieść się w bliskie Polakom miejsca - Kresy! Poza TrokamiPowiewiórką, Górą KrzyżyMarcinkańcami mamy oczywiście Wilno - miasto, którego nie możemy nie odwiedzić. Drugim co do wielkości miastem Litwy jest Kowno. Jeśli sprzyja pogoda, warto wybrać się nad Morze Bałtyckie. Jednym z piękniejszych litewskich miast jest Kłajpeda.  Klikajcie i czytajcie dlaczego!

Jest to miasto o bogatej historii rozpoczynającej się w XIII wieku i ściśle wiązanej z Zakonem Krzyżackim. Największe wpływy architektoniczne miały tam Niemcy, aż do 1918 roku było to najbardziej na północ wysunięte niemieckie miasto. Kłajpeda nie wygląda zatem jak inne, litewskie miasta, lecz jej osiedla przypominają bardziej te spotykane u naszych zachodnich sąsiadów.


Do zabytków w Kłajpedzie należą: kościół ewangelicki z XVIII wieku, ruiny zamku z XIV wieku, spichlerze z XVIII wieku oraz teatr z drugiej połowy XIX wieku. Znajduje się tam bardzo malowniczy Rynek oraz port, wszystko w "rybackim" stylu. Warto przespacerować się mniejszymi i większymi uliczkami i np. spędzić czas w jednej z sympatycznych kawiarenek.Najciekawszym elementem miejscowości jest jednak jej położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Narodowego Mierzei Kurońskiej. Aby dostać się na bałtycką plażę trzeba przepłynąć rzekę promem. W miasteczku znajdują się dwa terminale (nowy i stary). Rozkład jazdy i wszystkie informacje o promach można znaleźć tutaj.


W Parku Narodowym poza piękną, piaszczystą plażą znajduje się wiele innych atrakcji. Jeśli mamy dużo czasu, warto zabrać ze sobą rower - ścieżki są tam bardzo wygodne do jazdy!

Największą atrakcją Parku są wędrujące wydmy – nieograniczone lasem piaski przesuwają się i zasypują to, co spotkają na swojej drodze - np. wsie (przez trzy wieki pochłonęły ich aż 14). Ponadto, 70 % Parku pokryte jest lasem. Na Mierzei znajduje się miasto Nerynga, które składa się z rybackich osad (Juodkrantė, Preili, Pervalki i Nidy). Juodkrantė słynie z wyrobów z bursztynów z czasów archaicznych. Można tam także zwiedzić neogotycki kościół ewangelicki, muzeum historyczne, etnograficzną chatę rybacką i galerię bursztynu. Na Górze Czarownic znajdują się rzeźby litewskich artystów. Jedną z najbardziej znanych atrakcji Kłajpedy położoną na końcu Mierzei Kurońskiej jest Litewskie Muzeum Morza z Akwariami oraz Delfinarium. W bardzo dużym forcie z czasów pruskich możemy podziwiać wystawy, na których przedstawiono historie związane z morzem - między innymi historię nawigacji morskiej, duże akwarium (gdzie największą atrakcją jest tunel podwodny) i inne ciekawe rzeczy. Szczegóły można przeczytać na stronie obiektu (która otworzy się po kliknięciu w nazwę). Atrakcją szczególnie dla dzieci są także pokazy delfinów i lwów morskich w Delfinarium, na które trzeba zakupić osobny bilet wstępu. Bilety można zakupić wcześniej przez Internet, by uniknąć kolejek, na tej stronie. Za darmo w kompleksie obiektów można zwiedzić mały skansen - model dawnej wsi rybackiej oraz kilka dużych statków. Do Muzeum najłatwiej dostać się pieszo ze starego terminala promowego (około 1,5 kilometra drogi). Można skorzystać także z przejażdżki bryczką konną lub "kolejki" turystycznej.

JAK DOJECHAĆ? 
Z Wilna do Kłajpedy jeździ wygodny i bardzo szybki pociąg ekspresowy. Jeśli mamy mało czasu, spokojnie możemy wybrać się na jednodniową wycieczkę z Wilna (w Kłajpedzie spędzimy około 6 godzin). Polecam jednak zostać w mieście na dłużej. Rozkład jazdy kolei litewskich (i możliwość kupna biletów) znajdziemy tutaj. Do Kłajpedy jeżdżą także autobusy z różnych litewskich i łotewskich miast. Rozkład jazdy i możliwość kupna biletów na tej stronie.


Komentarze

Popularne posty