V Konkurs Nauk Przyrodniczych "Victor"

Konkurs Nauk Przyrodniczych "Victor" ta nasza szkolna tradycja, z której jesteśmy niezwykle dumni. Pierwsza edycja odbyła się w 2009 roku. Kolejne lata przynosiły kolejne edycje, więc jak łatwo obliczyć w tym roku zorganizowaliśmy konkurs po raz szósty! Nauczyciele zdecydowali się odejść od przekrojowego charakteru konkursu i zaproponowali konkurs tematyczny. W tym roku królowała "Chemia życia codziennego" a ciężar organizacji spoczywał na naszych nauczycielkach chemii – p. Joannie Sadowskiej i p. Bogusławie Jaz.

Do szkoły przybyli przedstawiciela 19 szkół z terenu województwa. Po powitani przez dyrektora Marka Sempika i wykładzie pani prof. dr hab. Jadwigii Sołoducho o żywności genetycznie modyfikowanej, uczestnicy przystąpili do najtrudniejszej części – rozwiązania arkusza zadań. Pomimo tego, że wszystkie zadania miały zamkniętą formę, nie należały do najłatwiejszych. Trzeba było ruszyć głową, zajrzeć do układu okresowego, przeliczyć wartości … Na rozwiązanie zadań przewidziano przeszło godzinę. Choć na konkurs przyjechali najbardziej uzdolnieni chemicy ze swoich szkół, to wydawało się że dla niektórych czasu było wyraźnie mało. Cóż dewiza konkursu wydaje się jasna – „Niech zwycięży najlepszy”!

Chcąc uatrakcyjnić formułę konkursu i przyspieszyć ogłoszenie wyników zdecydowano, że po zakończeniu części pisemnej i przeniesieniu rozwiązań na kartę odpowiedzi, uczniowie przeniosą swoją wiedzę do pamięci komputera. Dzięki zaangażowaniu p. Roberta Maurera z firmy Dreamtec uczniowie otrzymali piloty i udzielili odpowiedzi. Aby uniknąć poprawek odebrano uczniom arkusze zadań a na ekranie wyświetlały się jedynie numery pytania i cztery warianty odpowiedzi bez ich treści. Uczniowie wciskali klawisze na pilotach, fale podczerwieni niosły odpowiedzi do odbiornika, a z niego przy pomocy kabla trafiały one do pamięci komputera, który w mgnieniu oka wszystko sprawdzał i można było ogłaszać wyniki!

I miejsce – Patrtyk Rachwał
(Gimnazjum nr 9 im. Św. Jadwigi Śląskiej we Wrocławiu)

II miejsce – Teresa Sembratowicz 
(Gimnazjum nr 29 im. Konstytucji 3. Maja we Wrocławiu)

III miejsce – Mateusz Makarek 
(Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika we Bogatyni)


Główny ciężar organizacji konkursu spoczywa na nauczycielach przedmiotów przyrodniczych, zaangażowani są także nauczyciele innych przedmiotów. W tym roku, nawiązując do tematyki konkursu, p. Anna Kalisz-Walerowicz i p. Agnieszka Reymont-Kosiek zaproponowały przygotowanie prezentacji o zasadach zdrowego żywienia i poczęstunku, na który składały się pyszne i zdrowe kanapki! Był to jednocześnie inicjatywa w ramach  Programu Polsko – Szwajcarskiego o zdrowym żywieniu.


Zobaczymy czy w kolejnym roku zostanie zorganizowana następna edycja.

Komentarze

Popularne posty