Sprężyk
Dziś na kuchennym blacie, tuż przy oknie, pojawił się niespodziewany gość. Szybko wyciągnąłem telefon i zrobiłem mu zdjęcie, aby móc go zidentyfikować. Chrząszcz wcale się nie śpieszył – siedział spokojnie, jakby czekał, aż znajdę o nim informacje.
Po krótkim poszukiwaniu udało mi się ustalić, że to przedstawiciel sprężykowatych (Elateridae) – rodziny chrząszczy, których cechą charakterystyczną jest podłużne ciało. Rozpoznanie konkretnego gatunku sprężyka jest bardzo trudne i wymaga opatrzenia się z różnymi przedstawicielami. Sprężyki mają niezwykła zdolność do "podskakiwania", gdy przewrócą się na grzbiet. Stąd wzięła się ich nazwa gatunkowa.
Jak działa mechanizm sprężynujący?
Sprężykowate posiadaj wyrostek przedpiersia, który w pozycji spoczynkowej jest ukryty w ciele (bruzda na śródpiersiu). Gdy chrząszcz chce się podnieść, nagle uwalnia ten wyrostek, co powoduje błyskawiczne wyrzucenie jego ciała w powietrze
Zaintrygowany tym faktem, postanowiłem sprawdzić, czy mój sprężyk rzeczywiście posiada tę umiejętność. Ostrożnie obróciłem go na grzbiet za pomocą małej kartki papieru – i stało się! Chrząszcz niczym sprężyna wyskoczył w górę, wracając do swojej naturalnej pozycji.
Gdzie żyją sprężykowate?
Sprężykowate to kosmopolityczna rodzina chrząszczy, co oznacza, że można je spotkać na całym świecie. W Polsce występuje około 130 gatunków. Larwy tych owadów, zwane drutowcami, rozwijają się w glebie, ściółce leśnej lub martwej materii roślinnej. Niektóre są drapieżnikami, inne żywią się korzeniami roślin, a jeszcze inne pełnią rolę saprofagów, rozkładając organiczne szczątki. Dorosłe osobniki można spotkać na łąkach, w lasach, a czasem – jak w moim przypadku – nawet w kuchni!
Komentarze
Prześlij komentarz