Kwitną dęby
Zaraz po pracy poszedłem na spotkanie z rodziną na plac zabaw na Wyspie Bielarskiej. Moją uwagę przykuły jasnozielone liście, które dopiero się rozwijały, nadając koronie drzewa świeży, wiosenny wygląd. Staram się wykorzystywać każdą okazję do poszerzania swojej wiedzy biologicznej, dlatego podszedłem bliżej.
Zagadka była prosta – to był dąb (Quercus). Pomocą w identyfikacji gatunku okazały się jego liście o charakterystycznym kształcie. Były młode, delikatne, nieco pomarszczone i miały wyraźnie zaznaczone żyłkowanie.
Dodatkowo był to dąb w fazie kwitnienia. Zauważyłem zwisające „kotki” – męskie kwiatostany, przypominające cienkie, żółtawo-zielone „sznury”. To właśnie one, dzięki wiatrowi, rozsiewają pyłek, zapylając żeńskie kwiaty.
Żeńskie kwiaty są mniejsze i mniej zauważalne, często ukryte na końcach nowych pędów. Po zapyleniu zaczynają rozwijać się żołędzie, które dojrzeją jesienią. Kwitnienie dębów odgrywa kluczową rolę w ich rozmnażaniu oraz w ekosystemie, dostarczając pożywienie wielu owadom i zwierzętom.
Komentarze
Prześlij komentarz