Krater Kaali

Choć od naszego pobytu w Kaali minęło już 7 lat, to ciągle miło wspominamy ten wietrzny, pochmurny i deszczowy dzień. Jeśli jesteście zainteresowani tym, co nas zaciekawiło w tej małej wiosce położonej na Saaremie czyli największej estońskiej wyspie, koniecznie kliknijcie dalej i czytajcie!

Najważniejszym obiektem w Kaali jest krater. Nie było tu nigdy wulkanu a duży krater i 8 mniejszych powstały w wyniku uderzenia dużego ciała niebieskiego o ziemię. Asteroida zagłębiła się w wapienne podłoże a odłamki pokruszonych skał wbiły się w ziemię wokół głównego krateru tworząc mniejsze zagłębienia. Dla turystów Kaaali jest więc atrakcyjnym miejscem ze względu na swoją niezwykłą przeszłość i piękno natury.

Były estoński prezydent a jednocześnie historyk Lennart Meri zwraca uwagę na zadziwiającą zbieżność wydarzeń. Geologowie szacują, że upadek meteorytu miał miejsce pomiędzy rokiem 800 a 400 przed naszą erą, czyli w czasach historycznych. Mniej więcej w tym samym czasie pojawiają się w przekazach greckich i rzymskich legendy o Ultima Thule (wyspie na krańcu świata) a w fińskiej mitologii Mit o upadającym Słońcu. Pewnie, jak to zwykle bywa, bajkowe wydarzenia da się osadzić w realiach przyrodniczych czy historycznych. Czyżby upadek meteoru w maleńkiej wsi był inspiracją dla tak wielu narodów?

Okolice wsi Kaali są pokryte łąkami, ale w miejscu kraterów znajdują się najczęściej kępy drzew co sprawia dość przyjemne wrażenie odkrywania tajemnicy ukrytej przed wzrokiem ludzkim. Największy krater otoczony jest wałem ziemnym, który powstał w wyniku uderzenia. Wnętrze krateru wypełnia jezioro. Zbiornik wodny, w zależności od obfitości opadów, ma w sobie więcej lub mniej wody.

Nauczyliśmy się, że w Estonii wszystkie, nawet najmniejsze atrakcje są dokładnie opisane w lokalnych przewodnikach, a w terenie oznaczone jest do nich dojście. Kaali ma tę przewagę, że jest naprawdę wyjątkowe, dlatego w sąsiedztwie znajduje się restauracja, serwująca m.in. dania kuchni estońskiej. My zajadaliśmy się estońską zupą łososiową. W Kaali byliśmy w wakacje, dlatego w miejscowej szkole działał stragan z rękodziełem m.in. koronkami i obrazkami. Pamiętajcie, że rok szkolny w Estonii ma inaczej rozplanowane dni wolne (ze szczegółami możecie zapoznać się tutaj), może będziecie mieć okazję do zakupów już w czerwcu!

KONIECZNIEODWIEDZCIE NASZ FANEPAGE NA FACEBOOKU I ZOBACZCIE INNE ZDJĘCIA!

Jak dojechać z Polski do Tallina bez samochodu?

Najbardziej ekonomiczna jest podróż drogą lądową przy wykorzystaniu autobusów estońskiego przewoźnika Lux express. Wiosną 2023 roku, podróż z jedną przesiadką oferowały kursy Warszawa – Wilno zaczynające trasę około godziny 12. W zależności od wybranej opcji, w stolicy Litwy będziemy mieć jedną lub dwie godziny na przesiadkę (około godziny 20-22). W Talinnie możemy być najszybciej około 6 rano, po około 17 godzinach podróży. W określonych terminach przewoźnik oferuje promocje, warto z nich skorzystać.

Aktualnie nie da się dojechać koleją do Tallina. Nie funkcjonują połączenia pomiędzy Litwą i Łotwą.

Codziennie mamy kilka bezpośrednich lotów z Warszawy do Tallina obsługiwanych przez PLL LOT. Plusem połączenia jest duża dostępność miejsc, szybkość i przewidywalna, choć wysoka, cena.

Zdecydowanie najdłuższa i najdroższa, ale jednocześnie najciekawsza jest opcja dotarcia do Talinna drogą morską. Każdego dnia z Gdańska do Nynashamn wypływa przynajmniej raz dziennie prom. Najczęściej jest to rejs nocny. Aktualny rozkład i cennik można sprawdzić na stronie armatora – Polferries. Po dotarciu do Szwecji mamy dobrych kilka godzin, aby dostać się do SztokholmuBezpośrednie pociągi SL Länstrafik, linii podmiejskiej 43, odjeżdżają co pół godziny. Aktualny rozkład można znaleźć na stronie Kolei Szwedzkich. Wreszcie ostatni etap podróży to rejs do Talinna zaczynający się popołudniu i kończący się następnego ranka. W sezonie wakacyjnym mamy do wyboru dwóch armatorów Viking Linie (czerwiec-sierpień) i Stena Linie (całoroczny). Dwa dni na morzu z wygodnym noclegiem i jesteśmy na miejscu.

Jak dojechać z Talinna do Kureessare bez samochodu?

Kuressare, jako największe miasto wyspy i stolica prowincji ma zapewnione kilka razy na dobę połączenia z Tallinem. Za każdym razem konieczna jest przeprawa promowa. Rejs trwa około 30 minut. Można wyjść z autobusu, rozprostować kości czy napić się kawy w bufecie. Dodatkowo istnieją połączenia z Parnawą. Czasami są one jednak obsługiwane małymi, mniej komfortowymi busami. Połączenia na estońskich trasach krajowych można sprawdzać i bilety kupować na stronie Tpiletu.

Jak dojechać z Kureessare do Kaali bez samochodu?

Połączenia na lokalnych, saremskich trasach można sprawdzać i bilety kupować na stronie Bussipiletu.

 

Komentarze

Popularne posty