Podróże Mickiewicza


Dziś ostatni dzień szkolnych lekcji. Jutro i pojutrze czekają nas spotkania z wychowawcami, porządki i rozdawanie nagród i świadectw. Wykorzystując okazję, klasa IID, prawie w komplecie, wraz z nauczycielami p. Anną Ziemiańską - Sulimą i p. Janem Taczyńskim, wybrała się do Muzeum Pana Tadeusza na wrocławskim rynku. Na miejscu, klasa została podzielona na dwie grupy. Jesteście ciekawi co tam robili?


Pierwsza grupa miała bardziej geograficzny temat – „Podróże Adama Mickiewicza”. Po krótkim wstępie przybliżającym realia twórczości romantycznej, podeszliśmy do wielkiej mapy z zaznaczonymi trasami podróży wieszcza. Prowadząca zajęcia w skrótowej formie opowiedziała o przyczynach podróży poety. Trochę mnie rozczarowało ujęcie tematu. Liczyłem na więcej szczegółów dotyczących realiów podróżowania w XIX wieku, czy ukazania grafik, rycin, czy nawet współczesnych zdjęć miejsc na mickiewiczowskiej trasie. Młodzi byli jednak zasłuchani i zaciekawieni. To ważne.


Druga grupa miała bardziej literacki temat. Nic dziwnego, tutaj opiekunką była polonistka, p. Anna Ziemiańska-Sulima. Druga prowadząca przedstawiała realia szlacheckiego dworu. Uczniowie mogli przyjrzeć się historycznej zastawie stołowej i zapoznać się z tradycją biesiadowania, przedstawioną na kartach „Pana Tadeusza”.

Wyjście zaliczam do udanych. Przede wszystkim, mile zaskoczony byłem frekwencją. W szkole pojawiły się 22 osoby z klasy IID. W wyjściu uczestniczyła również grupa klasy IIID. Wyjście było zrealizowane w ramach programu Urzędu Miejskiego we Wrocławiu – „Edukacja w Miejscach Pamięci”.  

Komentarze

Popularne posty