Plac Nowy Targ (tajemnica 3)


Nie każdy chyba wie, że sąsiadujący z naszą szkołą plac Nowy Targ został założony przez księcia Henryka Brodatego wcześniej niż nasz główny rynek, bo w 1214 roku. Władca chciał, aby był to centralny plac miasta. 

Plac ten został wytyczony specjalnie w tym miejscu, ponieważ przez jego wschodnią pierzeję przebiegał główny szlak z północy na południe, czyli Szlak Bursztynowy. Oczywiście przy głównej ulicy targów nie można było urządzać, więc Henryk Brodaty wpadł na pomysł, żeby założyć plac. Niestety, ale kilkadziesiąt lat późnej w 1241 roku na Wrocław najechali Tatarzy. Całe wcześniej ufundowane miasto zostało zniszczone. Wnuk Henryka Brodatego - Henryk III Biały ufundował nowe miasto, w tym nasz główny Rynek. Lecz uszanował on decyzje swojego dziadka i zostawał ten plac. Wychodzi na to, że Wrocław ma w sumie dwa Rynki. Jeden z Ratuszem i różnymi kamieniczkami, a drugi to właśnie Plac Nowy Targ.


Na placu znajdował się niegdyś długi budynek kramów kupieckich, wyburzony w początku XX wieku oraz zniszczona w 1945 roku fontanna Neptuna. W 1909 przeniesiono handel z Nowego Targu do pobliskiej Hali Targowej.Ciekawi jesteście kolejnych historii i tajemnic? 
Już za tydzień kolejny odcinek!

Odcinek przygotowały:
Zuzanna Wywiał, Julia Walenciejczyk, Weronika Subiel


Komentarze

Popularne posty