Zielona Góra - Winobranie

Zielona Góra - jedno z mniejszych miast wojewódzkich na terenie naszego kraju... Spokojne, małe... Cóż o nim pisać? Jest Rynek z Ratuszem, małe kamieniczki, zniszczone przez wojnę kwartały, zastawione samochodami ulice... Jak wszędzie! Ale... No właśnie, jest jeden wrześniowy tydzień, podczas którego miasto to ożywa na nowo. Mam na myśli tydzień Winobrania


Od soboty do soboty (w tym roku 5 - 12 września) na zwykle pustym Rynku można skosztować win z lokalnych, lubuskich winnic. Dla koneserów polecamy próbowanie każdego dnia innego smaku i rodzaju. Na pewno nie zabraknie wyboru. Każdy, kto chce zobaczyć jak w praktyce wygląda uprawa i produkcja napoju, powinien się wybrać na wycieczkę do wybranej winnicy specjalnym WINOBUSEM. (Punkt obsługi i sprzedaży biletów jest czynny na godzinę przed odjazdami w holu Zielonogórskiej Palmiarni - odjazd WinoBusów z parkingu przy Palmiarni - cena biletu 25 zł). Ponadto, można się wybrać na Jarmark ciągnący się przez ulice miasta, na którym kupić można praktycznie wszystko. Nie zabraknie również tradycyjnego, staropolskiego jedzenia! Każdego wieczoru odbywają się natomiast przeróżne koncerty i imprezy, np. konkurencje sportowe. 


Gdyby tego było nam mało, w drugą sobotę Winobrania odbywa się Wielki Finał imprezy podczas którego przez główne ulice przechodzi Korowód Winobraniowy. A tam to już znaleźć można praktycznie wszystko - od motyli chodzących na szczudłach, przez cheerleaderki, orkiestrę dętą, ludzi na rowerach formatu XXL, po straż pożarną i wojsko. - Nie do opowiedzenia, do zobaczenia!Jeśli nie masz czasu na wycieczkę specjalnym WINOBUSEM lub jesteś w Zielonej Górze w innym terminie, a chciałbyś zobaczyć winnicę... Nic trudnego! Wystarczy pójść do parku miejskiego, w którym znajduje się Palmiarnia oraz odtworzona winnica. 


Ponadto warto wejść do Katedry pw. św. Jadwigi, która jest najstarszym zabytkiem architektonicznym w mieście. Do interesujących miejsc należy również sam Rynek z Ratuszem oraz uliczki Starego Miasta.

JAK DOJECHAĆ?
Z Wrocławia polecam dojazd bezpośrednim pociągiem (rozkład). Można dotrzeć tam również z przesiadką w Węglińcu. Dworzec kolejowy znajduje się w centrum i nie powinniście mieć problemu z trafieniem na Rynek.

fot. MŁ, 2015

Komentarze

Popularne posty