Marten ist schön!


Dzisiaj uczestniczyłem w lekcji wychowania regionalnego w zaprzyjaźnionej szkole w Dortmundzie w dzielnicy Marten. Uczniowie ze starszej klasy szkoły podstawowej zostali zabrani na spacer po swojej dzielnicy. Przewodniczką była lokalna działaczka Margareta Konieczny. 

Przygotowanie spaceru wymagało zaangażowania wielu osób. Właściciele sklepów, chcących włączyć się do akcji przygotowali w witrynach swoich sklepów wystawę starych sprzętów związanych z profilem swojej działalności. Tak na przykład w sklepie radiowo-telewizyjnym (dziś trzeba by powiedzieć ze sprzętem cyfrowym) oglądaliśmy stare odbiorniki. W między czasie podawane były informacje o dzielnicy, które uczniowie skrzętnie zapisywali na kartach pracy w krzyżówce i  rebusach. Hasłem krzyżówki było stwierdzenie "Marten ist schön! - Marten jest piękne!"

Po powrocie zadowoleni uczniowie wrócili do realizacji dalszych lekcji. Akcja wydała mi się ciekawa, choć jej przeszczepienie na polski grunt było by bardzo trudne. Nie chodzi tutaj o niechęć ludzką, ale przede wszystkim co raz mniejszą liczbę sklepów na naszych osiedlach i brak prawdziwych witryn sklepowych!


Komentarze

Popularne posty