Azjatyckie tygrysy

Azjatyckie tygrysy to popularna nazwa czterech państw − Korei Południowej, Tajwanu, SingapuruHongkongu − których wspólną cechą był szybki wzrost PKB (rzędu od kilku do kilkunastu procent rocznie) w latach 1960−1995. Później termin ten został poszerzony o kolejne kraje Azji Południowo - Wschodniej. Dziś na lekcji przyjżymy się sytuacji w wybranych krajach regionu.
Opracowała: Natalia Gudzińska, 2014
Hongkong, przy zaludnieniu 7 milionów mieszkańców, ma jedną z najwyższych na świecie wartości eksportu i importu na mieszkańca. Przed kryzysem był „wrotami do Chin” i korzystał z preferencyjnych stawek podatkowych, a w chwili obecnej nie przyciąga już kapitału tak skutecznie. Co więcej, jako miasto będące siedzibą wielu banków o zagranicznym kapitale, musiał zostać naznaczony kryzysem.

Korea Południowa jest jednym z głównych partnerów USA w Azji. Po Wojnie Koreańskiej (1950-1953) Waszyngton wspierał przemiany gospodarcze, dostarczając bezpośredniej pomocy. Towary południowokoreańskie miały dostęp do rynku amerykańskiego na preferencyjnych zasadach. Obecnie jest to znacznie utrudnione. Jeżeli dodamy do tego fakt, że na rynku bankowym w Korei najwięcej do powiedzenia miały banki amerykańskie to otrzymamy przyczynę kryzysu w tym kraju. Obniżka podatków i reformy wewnętrzne sprawiły, że Korea Południowa była na plusie już w roku 2009.

Singapur, za www.multita.info
Singapur jako miasto portowe wciąż straszy pustą flotą kontenerowców  oczekujących na zlecenia transportu towarów  z Azji. Zdecydowany, ujemny wzrost gospodarczy tego kraju nie przytrafił się od dekady. Singapur, jako jeden z liderów rankingu wolności gospodarczej, jest najbardziej podatny na kryzys, ale też i na szybsze odbicie się i powrót do wzrostu gospodarczego.

Marina Bay Sands, Singapur, za : metro.gazeta.pl
Tajlandia, gdzie rozwój gospodarczy uzależniony jest w bardzo wysokim stopniu od eksportu (blisko 70% PKB w 2008 r.), jest krajem o wysoce niestabilnej sytuacji wewnętrznej i głębokich podziałów politycznych. Rząd próbuje przeciwdziałać kryzysowi przy pomocy pakietu stymulującego o łącznej wartości ok. 116 mld baht (ok. 3,5 mld USD). Na pakiet stymulujący składa się szereg świadczeń takich jak jednorazowa wypłata dla pracowników zarejestrowanych w Social Security Fund (odpowiednik ZUS), budowa ujęć wodnych, systemów irygacyjnych na wsi, dróg oraz promocja turystyki i in.

Japonia nie jest zaliczana do grona tygrysów. Warto porównać jej gospodarkę z innymi krajami regionu. Japonii poświęcimy osobną lekcję.

Japonia kryzys odczuła bardzo mocno. Malejący eksport i kurczące się inwestycje zagraniczne doprowadziły do spadku PKB i zastoju. Kryzys szczególnie dotknął sektor samochodowy. Obecnie na 10 największych producentów aut na świecie 6 przypada na Japonię. Firmy nie są już w stanie jednak sprzedawać takiej ilości samochodów jak wcześniej, co powoduje spadek eksportu.  Skala całkowitego spadku eksportu jest tak znacząca, że podobny stan przytrafił się Japonii jedynie pół wieku temu.

(opracowanie własne za: wikipedia.org, Sergiusz Prokurat: "Tygrysy azjatyckie w obliczu kryzysu", 7 marca 2010, www.konserwatyzm.pl)

Komentarze

Popularne posty