Wiatry okresowozmienne

1. Bryza

Bryza to wiatr okresowozmienny wiejący w strefie każdego wybrzeża morskiego, także nad Bałtykiem. Jest to wiatr zmieniający się w cyklu dobowym.

a) bryza dzienna. Podczas dnia cieplejszy jest ląd a chłodniejsze jest morze. Nad chłodniejszymi miejscami rozwija się wyż a nad cieplejszymi niż. W takim razie mechanizm wiania wiatru jest prosty od nadmorskiego wyżu ku znajdującego się nad lądem niżu.


b) bryza nocna. Podczas nocy cieplejsze jest morze (między innymi dlatego chodzimy się wtedy kąpać) a chłodniejszy jest ląd. Nad chłodniejszymi miejscami rozwija się wyż a nad cieplejszymi niż. W takim razie mechanizm wiania wiatru jest prosty od wyżu znajdującego się nad lądem ku nadmorskiemu niżowi. 


2. Monsun

Monsun to wiatr okresowozmienny wiejący w strefie ciepłych wybrzeży morskich, m.in. w Azji Południowo-Wschodniej. W zasadzie jest to wiatr związany z cyrkulacją pasatową i zmieniającym się, w skali roku, oświetleniem Ziemi. Kierunek zmienia się w cyklu rocznym.

a) monsun letni. Podczas lata cieplejszy jest ląd a chłodniejsze jest morze. Nad chłodniejszymi miejscami rozwija się wyż a nad cieplejszymi niż. W takim razie mechanizm wiania wiatru jest prosty od nadmorskiego wyżu ku znajdującego się nad lądem niżu. Przypomina bryzę dzienną!


b) monsun zimowy. Podczas zimy jest morze a chłodniejszy jest ląd. Nad chłodniejszymi miejscami rozwija się wyż a nad cieplejszymi niż. W takim razie mechanizm wiania wiatru jest prosty od wyżu znajdującego się nad lądem ku nadmorskiemu niżowi. Przypomina bryzę nocną!


Autorka rycin: Aleksandra Sarachamn, 2013


Komentarze

Popularne posty