Muzeum Wsi Opolskiej (wycieczka 91)


W ramach swojej pracy w Szkole Podstawowej nr 29 im. Konstytucji 3. Maja we Wrocławiu zorganizowałem wycieczkę dla klasy wychowawczej 4a i uczniów z równoległego oddziału przygotowawczego do Muzeum Wsi Opolskiej. Razem ze mną i uczniami pojechały również dwie koleżanki z pracy p. Alesia i p. Irena. Korzystaliśmy z usług zaprzyjaźnionego biura podróży Pelegrinus, prowadzonego przez pp. Ferenców.

Jak to mam w zwyczaju, dzień przed wyjazdem zadzwoniłem do muzeum, aby potwierdzić przybycie i zapytać się, czy nic się nie zmieniło. Okazało się, że dobrze zrobiłem. Zapomnielibyśmy o najważniejszym elemencie wyjazdu - jajkach! Wybieraliśmy się przecież na warsztaty pisankarskie.

Po przybyciu na miejsce zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, tak aby każdy miał możliwość zaangażowania się w różne aktywności, ale w różnym czasie.


Jedna grupa miała okazję poczuć klimat podopolskich wsi, sprzed 100 i więcej lat. Chodziliśmy pomiędzy zabudowaniami mieszkalnymi i gospodarczymi. Podczas spaceru mieliśmy kilka niespodzianek – spotkaliśmy zwierzęta – konie, owce, kozy, a nawet lisa! Miły pan z obsługi skansenu pozwolił niektórym na sesję na prawdziwym traktorze!


W tym czasie druga grupa była zaangażowana w tworzenie pisanek. Panie, które specjalnie dla nas przyjechały do skansenu były mistrzyniami swojego fachu i raz, dwa nauczyły nas kilku podstawowych technik. Było to bardzo ciekawe.

Warto podkreślić, że udało nam się zapisać na warsztaty w ramach projektu finansowanego przez samorząd Województwa Opolskiego, dzięki temu jedyny koszt jaki ponieśli uczestnicy to były koszty transportu i symboliczna opłata za wstęp do skansenu. Warsztaty są organizowane cyklicznie, pod linkiem można przeczytać o letniej edycji dla dorosłych oraz odnaleźć kontakt do p. Bogdana Jasińskiego, odpowiedzialnego w Muzeum Wsi Opolskiej za warsztaty pisankarskie. 

W międzyczasie nastąpiła zamiana grup i każdy uczestnik wycieczki miał okazję pozwiedzać i twórczo popracować. Zadowoleni wróciliśmy do szkoły przed dzwonnikiem kończącym ostatnią lekcję. 

Komentarze

Popularne posty