Rynnica topolowa

Rynnica topolowa (Stenomax aeneus) to chrząszcz z rodziny stonkowatych którego często można spotkać w lasach, szczególnie w okolicach Wrocławia. Rynnik, znaleziony przez nas, w trakcie wycieczki rowerowej przez lasy koło Wojnowic, jest niesamowitym przykładem adaptacji owadów do różnych środowisk. Rynniki topolowe są małe, ale za to niezwykle interesujące. Charakteryzują się ciemnoczerwonym, metalicznym połyskiem na ciele, co pomaga im wtopić się w środowisko.

Rynniki topolowe żywią się głównie sokami drzew, szczególnie topoli, stąd ich nazwa. Nie pogardzą też młodymi liścmi innych drzew. Samce często toczą widowiskowe walki o terytorium, co jest fascynującym zjawiskiem do obserwacji. Te owady są również ważnym elementem ekosystemu, przyczyniając się do rozkładu obumarłej materii roślinnej. Wspierają tym samym obieg substancji odżywczych w środowisku leśnym.

Spotkanie tego kuzyna biedronki  podczas wycieczki rowerowej było dla mnie świetną okazją do nauki i docenienia bioróżnorodności naszych lasów. Takie bezpośrednie doświadczenia z przyrodą są bezcenne i mogą inspirować do dalszego zgłębiania tajemnic świata owadów.

 

Komentarze

Popularne posty