Tukum (Tukums)Chęć zaliczenia czynnego fragmentu linii kolejowej z Rygi do Windawy przyciągnęła nas do Tukum, ostatniego miasteczka na trasie, do którego da się dojechać regularnie kursującymi pociągami. Dopiero na miejscu okazało się, że miasto dysponuje kilkoma, całkiem zacnymi atrakcjami. Odnaleźliśmy schludne, pięknie ukwiecone centrum, z kościołem luterańskim, katolickim i cerkwią prawosławną. Zajrzeliśmy do miejscowej księgarni, gdzie odnaleźliśmy tłumaczenie na łotewski powieści Antoniego Ossendowskiego! Co jeszcze warto zobaczyć w tym mieście? Koniecznie kliknijcie i czytajcie dalej!


Jedna z hipotez odnośnie nazwy miasta, trochę dziwnie brzmiącej, prowadzi nas do języka ugrofińskich Liwów, gdzie słowa Tukā mō, oznaczają „rząd wzgórz”. Rzeczywiście wysiadając na końcowej stacji dla pociągów z Rygi musimy pokonać wzniesienie. Mamy do wyboru albo ulicę o niewielkim nachyleniu, albo schody, na końcu których spotkamy charakterystyczną rzeźbę z kantówek. 

Miasto zostało założone w połowie XIII wieku, przez rycerzy z Zakonu Kawalerów Mieczowych, przy trakcie łączącym Rygę z Kurlandią. Jeśli jedziemy z Rygi to Tukums jest pierwszym większym miastem w Kurlandii, dlatego często nazywany jest bramą do tej krainy historycznej.

Miasteczko słynie ze swojej drewnianej zabudowy, ale zbliżając się do głównego placu natrafiamy na co raz więcej zabudowy murowanej. Niektóre budynki robią imponujące wrażenie. 

Przy Brīvības Laukmuse (placu Wolności), warto zwrócić uwagę na niepozorną wieżę. To pozostałość po dawnym zamku krzyżackim. Był wielokrotnie niszczony podczas wojen, ale prawie zawsze odbudowywany, zapewne nie chodziło o jego względy militarne, ale znaczenie magazynowe. Tukum odgrywał w państwie Kawalerów Mieczowych rolę spichlerza i głównego centrum zaopatrzeniowego. 

Wieżą i znajdującą się ekspozycją opiekuje się Tukuma muzejs. Warto tutaj zajrzeć by dowiedzieć się czegoś o historii miasta. Wstęp jest bardzo tani, to zaledwie 1,5 euro. Uczniowie, studenci i emeryci wchodzą za darmo! Warto wiedzieć, że jeden z oddziałów muzeum znajduje się we dworze w Durbes. Obiekt, otoczony pięknym parkiem znajduje się zaledwie kilometr od stacji w kierunku wschodnim. Pamiętamy, że muzeum tradycyjnie nieczynne jest w poniedziałek. 

W centrum miasta znajduje się Hala Lodowa, w której rozgrywane są zawody hokejowe. To bardzo lubiana na Łotwie dyscyplina sportu. Przed halą możecie zobaczyć rzeźbę Tukumskiej Katarzynki. Nawiązuje ona do carycy Katarzyny II, która po rozbiorach Polski nadała miastu prawa miejskie. Rzeźba ma upamiętnić wszyskie tukumskie kobiety. Odsłonięciu pomnika towarzyszył konkurs, w którym nagrody wręczano w czterech kategoriach - sportowej, społecznej, charytatywnej i piękności.

JAK DOJECHAĆ?
Do Tukum można dostać się z różnych miast Łotwy, najlepiej jedna wybrać się tutaj na jednodniową wycieczkę z Rygi. Ze stolicy kursują regularnie pociągi osobowe, których rozkład można sprawdzić na stronie przewoźnika - Pasažieru vilciens lub na stronie dworców autobusowych Łotwy

Zapraszamy do zatrzymania się w Tukum!


Komentarze

Popularne posty