Dźwińsk (Daugavpils)

Litwa, Łotwa i Estonia, są często wymieniane jednym tchem, jako cel podróży wakacyjnych. Często też ograniczamy się do odwiedzenia jedynie stolic. To wielki błąd! Każdy z tych krajów oferuje wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia. Postaram się je przybliżyć! Na Łotwie nie ma wielu dużych miast. Dlatego podczas jednego wyjazdu można odwiedzić je wszystkie! Po wizycie w Rydze, udajmy się do Dźwińska - drugiego co do wielkości miasta.


Jest to o tyle ciekawe miejsce, że Łotysze stanowią tam jedynie 17% ludności. Zatem prawie nigdzie nie usłyszymy już dziwnie brzmiącego języka (i nie będziemy w kółko musieli powtarzać "es nesaprotu"), a jedynie swojsko brzmiący... rosyjski. Nie może to być dla nas zaskoczeniem, gdy wsiądziemy do tramwaju i od konduktora usłyszymy "сколько это стоит?", "пожалуйста" itp. mówiącego to do nas bez żadnych skrupułów. Ludność rosyjskojęzyczna stanowi bowiem ponad 60 % Dźwińska. Jest to też największy ośrodek Polaków na Łotwie (około 15 % ludności miasta, czyli prawie tyle samo, co Łotysze!). Jednym ze śladów polskich w Dźwińsku jest Państwowe Gimnazjum Polskie imienia Józefa Piłsudskiego na ulicy Warszawskiej. Na Słobódce przy ul. Satiksmes znajduje się od 1920 roku cmentarz 237 żołnierzy polskich poległych podczas walk z bolszewikami o Dźwińsk w 1920. W 1928 roku na cmentarzu wzniesiono pomnik. Niestety dziś teren cmentarza to łąka, ale pamięć o poległych pozostaje. Pomnik stoi i ma się dobrze, żadne z nazwisk nie zostało zatarte i warto odwiedzić to miejsce pamięci. W Kościele Niepokalanego Poczęcia NMP natomiast odbywają się msze w języku polskim. W Dźwińsku urodzili się między innymi: Grzegorz Fitelberg (dyrygent i kompozytor, twórca Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów) Władysław Raginis (dowódca wojskowy, m.in. w bitwie pod Wizną) i Wacław Łapkowski (major pilot Wojska Polskiego II RP).  Jeśli już mowa o Kościołach, to Dźwińsk jest miastem wielu wyznań. Tuż obok wspomnianej rzymskokatolickiej świątyni znajduje się protestancka Katedra Marcina Lutra. Ponadto, po drugiej stronie ulicy (!) znajduje się prawosławny Sobór Świętych Borysa i Gleba. W mieście nie brakuje także Synagogi. To dopiero "Dzielnica Czterech Świątyń" i Wzajemnego Szacunku! Chyba trzeba wypromować to miejsce :). Oprócz tych Kościołów w centrum Dźwińska znajduje się klasycystyczny Kościół Świętego Piotra

 
Jeśli chodzi o inne obiekty turystyczne, to niestety nie znajdziemy w Daugavpils Starego Miasta. Zostało ono wyburzone pod budowę twierdzy. Jedną z najstarszych budowli w mieście jest właśnie XIX-wieczna twierdza rosyjska. Można pospacerować po jej murach i wejść do środka, gdzie znajdują się domy. W tym miejscu został stracony hrabia Leon Plater w 1863 roku podczas Powstania Styczniowego. Dowiemy się tego z tablicy pamiątkowej odsłoniętej w 150. rocznicę Powstania poświęconej Hrabiemu i innym bohaterom Stycznia, na której umieszczono napis także w języku polskim.

Główny deptak prowadzący od Kościoła do dworca kolejowego ozdabiają piękne kamienice, a w sezonie letnim także kwiaty. Znajduje się tam sporo restauracji, w których można skosztować lokalnych specjałów. Warto pójść także nad rzekę - Dźwinę, od której wzięła się nazwa miasta, i przespacerować się dźwińskim parkiem. Łotysze słyną z pięknych kompozycji kwiatowych i zamiłowania do zieleni!

Odpocząć można także nad Jeziorem Stropu. Dojazd z centrum tramwajem linii 3 na przystanek końcowy (Stropu ezers). Nad jeziorem urządzono piękną, piaszczystą plażę, place zabaw dla dzieci starszych i młodszych, trampoliny, przebieralnie, toalety, molo z głębokim basenem oraz brodzikiem (wypełnione wodą z jeziora) i leżakami. 
JAK DOJECHAĆ?
Do Dźwińska można dojechać bezpośrednim pociągiem z Rygi. Rozkład jazdy można sprawdzić na tej stronie. Za bilet zapłacimy 7 euro. Podróż zajmuje średnio 3,5 godziny. 


Komentarze

  1. Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this article and the
    rest of the website is extremely good.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty