Lübbenau/Spreewald (Lubnjow/Błota)


Już nie raz zabieraliśmy Was na spacer po Łużycach, które są bardzo ciekawym terenem na granicy Polski i Niemiec. Mogłoby się wydawać, że już nic nas tam nie zaskoczy. Błąd! Region Spreewaldu obfituje w niespodzianki. Zapraszamy zatem na wycieczkę po Błotach...


Lübbenau
Miasteczko Lübbenau to niewielka osada położona nad Sprewą. Warto przejść się po zabytkowych uliczkach Starego Miasta. Na Rynku stoi barokowy Kościół św. Mikołaja. Jest to jeden z cenniejszych barokowych zabytków Brandenburgii (w stylu tzw. baroku drezdeńskiego). Drugim ważnym obiektem na głównym placu jest domek myśliwski Gross Beuchow z 1746 roku. Znajdziemy tam także informację turystyczną. 


Nieopodal Rynku, w historycznej Bramie, znajduje się Muzeum Spreewaldu. W jego wnętrzu prezentowane są między innymi sklepy i warsztaty rzemieślnicze typowe dla tego regionu z roku około 1900 zapraszające do pieczenia chleba, tkania tkanin i wspólnego poczucia atmosfery tamtych lat. W budynku zgromadzono też malarstwo sprewaldzkie. Za wstęp osoba dorosła zapłaci 5 euro. Po szczegółowe informacje odsyłam na oficjalną stronę Muzeum


Warto odwiedzić także Zamek. Został on zbudowany po wojnach napoleońskich w stylu klasycystycznym, w miejscu słowiańskich założeń obronnych. Obecnie pełni funkcję hotelu. Można przespacerować się po dużym, zamkowym parku.

Cóż, póki co chyba nie jest to nic szczególnie różniącego się od okolicznych miast? Co więc skłoniło mnie do tak tajemniczego wstępu do dzisiejszego posta? 

Błota
Jeżeli spojrzymy z dużą uwagą na mapę regionu odkryjemy, że łużycka nazwa Spreewaldu faktycznie ma sens! Teren ten jest labiryntem, plątaniną kanałów wodnych. Większych i mniejszych, bardziej lub mniej atrakcyjnych. 

Dlatego też Spreewald słynie z... łodzi! Łodzią pływają mieszkańcy wsi na swoje letnie działki, łodzią pływa listonosz, łodziami z wiosek wywożone są śmieci! Turyści mogą wypożyczyć kajaki i penetrować kanały na własną rękę lub wybrać się na zorganizowaną wycieczkę dużą łodzią.

Gdzie i jak płynąć?
Jeżeli wybieramy opcję drugą (wycieczka zorganizowana) to najlepiej udać się do portu w Lübbenau, który znajduje się na przeciwko Zamku. W całym miasteczku funkcjonuje kilka przystani oznaczonych jako "kahnhafen". W porcie głównym jest jednak największy ruch i największa szansa, że akurat czeka na nas prawie pełna łódka. (Flisak czeka do zapełnienia łodzi przez maksymalną ilość osób - około 20, ale jeśli się nie uda, to po 30-40 minutach wycieczka się rozpoczyna niezależnie od ilości chętnych). Tras jest kilka. Najkrótsza i najtańsza opcja to około 1,5-godzinna "rundfahrt", za którą zapłacimy 12 euro od osoby. Może się to wydawać dużo, jednak zdecydowanie polecam tą opcję. Po drodze podziwiamy piękne widoki, małe łużyckie domki i relaksujemy się słuchając odgłosów natury. Wszystkie łodzie zatrzymują się na chwilę w przystani, w której oferowane są lokalne specjały - kanapki ze smalcem, ogórki kiszone itp. w dobrej cenie. Poniżej prezentuję filmik, który pokazuje nasze wspomnienia z takiej wycieczki, mam nadzieję, że Was zachęci.Pozostałe wycieczki zorganizowane są dłuższe, obejmują postój na obiad w restauracji (która znajduje się na brzegu jednego z kanałów) lub wizyty w innych miejscowościach Spreewaldu. Można poczytać o tym na stronie oficjalnej

"Sezon łódkowy" trwa od kwietnia do października i w tym czasie najłatwiej załapać się na wycieczkę bez wcześniejszej rezerwacji. Poza tym okresem także można próbować, jednak najlepiej wtedy pytać o możliwości w informacjach turystycznych i umawiać się bezpośrednio z Flisakiem. Porty znajdują się także w innych  miejscowościach - Lübben, Schlepzig, Burg. 

Gdzie popłynąć samemu - Lehde i Leipe
Dwa najbardziej charakterystyczne punkty na mapie Spreewaldu to małe, łużyckie wioski położone w obrębie miasta Lübbenau - Lehde i Leipe. Tę pierwszą zobaczymy podczas wspominanej przeze mnie 1,5-godzinnej wycieczki zorganizowanej. Warto jednak zatrzymać się tam na dłużej.

W Lehde znajduje się Skansen - czyli Muzeum na otwartym powietrzu. Jest to najstarszy Skansen w Brandenburgii. Można tam odkryć typowe domy i gospodarstwa Spreewaldu z początków XIX-wieku, oryginalnie umeblowane i zachowane. Organizowane tam są różnego typu zabawy regionalne (np. ćwiczenie chodzenia w chodakach, czy dojenia krów), to także doskonałe miejsce na nabycie oryginalnej pamiątki. Za wstęp zapłacimy 5 euro. Po szczegółowe informacje odsyłam na stronę Muzeum. Ponadto w Lehde zajduje się Muzeum Ogórka, który jak już wspominałam stanowi lokalny specjał. Oprócz historii, sposobów uprawy i przetwórstwa największą atrakcję stanowi możliwość degustacji. Po szczegółowe informacje odsyłam na stronę muzeum.

Oprócz interesujących Muzeów, w Lehde znajduje się wiele restauracji z widokiem na pływające łodzie. To dobre miejsce do wypoczynku.

Do Lehde można się także dostać idąc pieszo lub jadąc rowerem. Wyznaczono tu specjalny szlak wiodący wzdłuż kanałów. 

Jeśli już jesteśmy przy ogórkach, to ciekawostką jest, że przez całe Błota wiedzie rowerowy Szlak Ogórkowy liczący około 260 kilometrów. Trakt przebiega wzdłuż kanałów, pól uprawy ogórków i warzyw, gospodarstw, które zajmują się wytwarzaniem specjału i przy restauracjach, w których można spróbować potraw regionalnych. Mija także niewielkie porty rzeczne, gdzie możliwe jest przesiadanie się na łódź lub kajak. Drugą tradycyjną, dolnołużycką wioską będącą dziś częścią miasta Lübbenau jest Leipe. Jest otoczona wodą i do 1936 roku nie prowadziła tu żadna inna droga niż kanały wodne. Na stałe mieszka tam 130 osób, które zajmuje się tradycyjnym rzemiosłem lub ogrodnictwem. Znajdują się tu wypożyczalnie sprzętu wodnego, restauracje i przystanie. Z wody można natomiast podziwiać tradycyjną architekturę. Wioska posiada swoją stronę internetową.JAK DOJECHAĆ?
Z Wrocławia - najlepiej koleje. Wystarczy wsiąść w bezpośredni pociąg do Forst, znajdującego się na gracy, skąd można się dostać do Chociebuża (Cottbus). Stamtąd co około godzinę odjeżdżają pociągi w stronę Berlina lub Wittenbergi, które przejeżdżają przez Lübbenau. Całość podróży zajmie nie więcej niż 4 godziny, chyba że zrobimy po drodze przerwę (co zobaczyć w Chociebużu opisywaliśmy w tym poście). 
Rozkład jazdy najlepiej sprawdzić na tej stronie. Za bilet jednorazowy z Forst do Lübbenau kupowany u konduktora zapłacimy 10 euro. Warto jednak zapoznać się z ofertami specjalnymi przewoźnika, szczególnie takimi jak bilet dla małej grupy (do 5 osób) oraz bilet weekendowy. Można wtedy sporo zaoszczędzić. Po informacje odsyłam tutaj

Z innych polskich miast koleją najprościej dostać się do Spreewaldu przez Berlin. Rozkład jazdy kolei niemieckich znajduje się tutaj.  

Komentarze

Popularne posty