Lizbona cz. I - wycieczka tramwajowa


Portugalia to kraj kojarzący nam się zapewne z upalnym latem, plażowaniem nad Oceanem Atlantyckim i zabytkami typowymi dla krajów południa Europy.  Na pierwszy ogień osoby zainteresowane zwiedzaniem odwiedzają najbardziej znane miasta, a do takich na pewno należeć powinna stolica - Lizbona. Z czego słynie i jakie tajemnice kryje ta wyjątkowa metropolia? Zapraszamy na wycieczkę! Dziś odwiedzimy najstarszą część miasta.


Na pierwszy rzut oka - wycieczka tramwajem
Jednym z symboli miasta są żółte, staromodne tramwaje przeciskające się przez ciasne uliczki starówki. Dziś już niewiele linii zostało z dawnej sieci, która miała w sumie 76 kilometrów. Pozostały jedynie te znajdujące się w najstarszej części miasta i jedna biegnąca wzdłuż rzeki Tag. Szczęśliwie zachował się fragment z najbardziej stromym podjazdem tramwajowym na świecie wynoszącym 145 promili! Na wielu odcinkach podjazdy przekraczają nachylenie 120 promili. Niewątpliwie jest to  atrakcja turystyczna. Codziennym widokiem dla motorniczych są ludzie kręcący filmy i robiący zdjęcia przebijającym się przez zatłoczone drogi pojazdom. 

Warto zatem zacząć zwiedzanie Lizbony od przejażdżki tramwajem, aby poczuć klimat miasta i zorientować się, co warto zobaczyć. Najbardziej obleganą przez turystów trasą jest linia 28. W sezonie letnim może być problem z wejściem do tramwaju, więc zdecydowanie polecamy najpierw wybrać się w stronę przeciwną od starówki, w kierunku Campo Ourique (Prazeres), pojechać do końca i wrócić tym samym składem. Drugą alternatywą jest wybranie innej, równie obfitującej w podjazdy i zjazdy - okrężnej  linii 12.  Bilety można kupić u motorniczego, jednak za dopłatą i konieczne jest posiadanie drobnych. Sprawdzi się jedynie, jeżeli chcemy przejechać się niewielką ilość razy. Koszt biletu wynosi wtedy 2,90 euro. 
Warto zaopatrzyć się jednak w kartę miejską, nawet jeśli nasz pobyt będzie krótki. Można ją kupić w automatach na wszystkich stacjach metra, w kioskach z napisem "Carris" (oficjalna nazwa przewoźnika) lub MOB. Przykładowo za bilet 24-godzinny na wszystkie linie (metro, tramwaje, autobusy, windy) zapłacimy 6,30 euro. Po szczegółowe informacje dotyczące kupna i cen biletów odsyłam na stronę w języku polskim.
Rozkład jazdy tramwajów (i innych środków transportu w Lizbonie) można znaleźć na oficjalnej stronie przewoźnika
Do tramwajów wchodzimy zawsze pierwszymi drzwiami i okazujemy kartę (przykładamy do czytnika) lub kupujemy bilety (wyjątkiem jest linia 15 obsługiwana przez składy niskopodłogowe). 

Jadąc dwudziestką ósemką zobaczymy po drodze prawie wszystkie najbardziej znane atrakcje turystyczne Lizbony. Po kolei od przystanku końcowego Campo Ourique (Prazeres) będą to (z pominięciem atrakcji takich jak znane ulice czy place będące miejscem spotkań - też warto na nich wysiąść): 

1. Cmentarz Prazeres, który powstał w 1833 roku. Pochowano tu znanych polityków, artystów, lekarzy i postaci zasłużone dla historii miasta. Wśród grobów warto poszukać również polskiego akcentu – grobu polskiego dyplomaty Jana Szembka, który zmarł w 1945 roku w okolicach Lizbony. Groby na tym tajemniczym cmentarzu są bogato zdobione, mają formy sarkofagów, krypt lub grobowców. Nie dociera tu wielkomiejski szum i turystyczny zgiełk, a pod względem architektury każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. 2. Bazylika Gwiazdy - Basilica da Estrela - oraz ogród Jardim da Estrela. Wysiąść z tramwaju należy na przystanku ESTRELA (BASILICA). Budowa Kościoła zakończyła się w 1790 roku i została uznana za pomnik narodowy. Zbudowany w stylu późnego baroku i klasycyzmu obiekt robi wrażenie zwłaszcza ze względu na gigantyczną kopułę. Warto wdrapać się na dach (koszt - 4 euro) i podziwiać stamtąd panoramę całego miasta. Można także zobaczyć Kościół z góry, ponieważ otwarte jest wejście na taras przy kopule. 
Ogród na przeciw pełen jest egzotycznych roślin i można tam zaznać chwili odpoczynku wśród śpiewających ptaków.3. Pałac São Bento będący siedzibą portugalskiego parlamentu. Wysiąść należy na przystanku R. S. BENTO/CÇ ESTRELA. Nieopodal znajduje się natomiast Casa Museu de Amalia Rodrigues, czyli muzeum słynnej śpiewaczki fado 
(gatunek muzyczny powstały w XIX wieku w biednych dzielnicach portowych miast Portugalii) urządzone w jej domu.


Teraz tramwaj przez rozrywkową dzielnicę Chiado wjedzie na najstarszą dzielnicę stolicy Portugalii - Alfamę.

4. Katedra Se. Wysiąść należy na przystanku SE. Jest to świątynia zbudowana w stylu romańskim, z XII wieku, najstarsza w Lizbonie. Najważniejsze obiekty wewnątrz Kościoła to chrzcielnica, w której mówi się, że został ochrzczony Św. Antoni z Padwy i średniowieczne krużganki, z których przechodzi się do skarbca znajdującego się w kapitularzu. Zgromadzono tam ikony, relikwie i sztukę sakralną z XV - XVI wieku. Za zwiedzanie skarbca i krużganek trzeba zapłacić 4 euro od osoby. Wstęp do Kościoła jest darmowy.
Na tym samym przystanku, na przeciwko Katedry, znajduje się Kościół Świętego Antoniego stojący w miejscu urodzin świętego. Swój dzisiejszy wygląd zawdzięcza ostatniej przebudowie w 1767 roku w stylu barokowo - rokokowym. Tuż obok Kościoła znajduje się małe muzeum poświęcone świętemu. 

5. Punkt widokowy. Wysiadamy na przystanku MIRADOURO STA. LUZIA. Stąd można podziwiać lizbońskie dachy, Kościoły i malowniczą rzekę Tag. Znajduje się tu sporo kawiarni i restauracji, jest to doskonałe miejsce na odpoczynek.

Przystanek ten jest najbliższym do Zamku Świętego JerzegoCastelo de São Jorge, który dumnie góruje nad miastem już od V wieku! Do XVI wieku pełnił funkcję rezydencji królewskiej, w 1499 roku Manuel I gościł tu Vasco da Gamę po triumfalnym jego powrocie z Indii! Obecnie zamek jest udostępniony turystom, za wstęp zapłacimy 8,5 euro (bilet normalny). W sezonie zimowym zamek otwarty jest w godzinach od 9 do 18, w sezonie letnim do 21. Na terenie obiektu można podziwiać nie tylko zamkowe mury, ale też ekspozycję stałą posiadającą eksponaty z wykopalisk archeologicznych, ogrody wraz z rodzimymi gatunkami leśnymi, punkt widokowy, a także ruiny Pałacu Królewskiego (znajdują się tam obecnie kawiarnie i restauracja). Ciekawa jest też Camera Obscura znajdująca się w jednej z wież - zestaw zwierciadeł i ekranów ukazujących Lizbonę w ciekawym świetle. Po więcej informacji odsyłam na oficjalną stronę zamku.
6. Punkt widokowy nr 2, centrum Alfamy. Wysiadamy na przystanku LG. PORTAS SOL. Oprócz widoków na najstarszą część stolicy Portugalii zapierających dech w piersiach ten przystanek oferuje nam wizytę w Muzeum Sztuk Dekoracyjnych - Museu de Artes Decorativas. Kolekcja Muzeum liczy ponad 1300 eksponatów z przestrzeni wielu wieków. Do ciekawszych należy chińska porcelana, meble w stylu indoportugalskim, flamandzkie gobeliny i wiele innych obiektów.  Muzeum ukazuje także realia życia portugalskiej arystokracji. Znajduje się tam także kolekcja płytek azulejos, które na pewno zauważymy na większości kamienic i obiektów na terenie całej Portugalii. Za wstęp osoba dorosła zapłaci 4 euro, godziny otwarcia codziennie oprócz wtorków od 10 do 17. Po więcej informacji odsyłam na oficjalną stronę muzeum
7. Klasztor Świętego Wincentego i Narodowy Panteon. Wystadamy na przystanku CÇ S. VICENTE. Budynek Kościoła i klasztoru pochodzi z 1147 roku i został wybudowany w stylu romańskim dla Zakonu Augustynów. Został przebudowany i kilkukrotnie zmieniał swoje funkcje. Więcej informacji na oficjalnej stronie klasztoru. Panteon Narodowy to XVII-wieczny Kościół św. Engracii. Jego budowa trwała ponad 284 lata! W 1916 roku kościół został zamieniony na panteon narodowy i spoczywają tam osoby zasłużone dla Portugalii (prezydenci, pisarze, czy wspominana już śpiewaczka fado - Amalia Rodrigues). Za wstęp do środka zapłacimy 3 euro. Otwarte od wtorku do niedzieli od 10 do 17. Po więcej informacji odsyłam na oficjalną stronę.
Po drodze miniemy jeszcze kilka punktów widokowych, Kościołów, czy ciekawych kamienic. Zakończenie trasy tramwaju to Plac Martim Moniz, na którym znajduje się wiele sklepów i restauracji i z którego można podziwiać Zamek Świętego Jerzego. Przy okazji zobaczymy jak wysoko wspinają się lizbońskie tramwaje... 

Poniżej prezentuję trasy tramwajów poruszających się po najstarszej części stolicy wraz z zaznaczonymi miejscami wartymi odwiedzenia. W drugiej części wycieczki po Lizbonie przedstawię Wam jeszcze więcej atrakcyjnych miejsc. Tymczasem zapraszam:

Komentarze

Popularne posty