Palcem po literackiej mapie

6 maja 2016 roku, dane nam było umilić czas uczestnikom Victora – Dolnośląskiego Konkursu Przyrodniczego organizowanego przez nasze gimnazjum. Naszym zadaniem było przygotować krótką scenkę nawiązującą do tematu tegorocznej edycji – kartografii. Postanowiliśmy podejść do tematu jak prawdziwi Humaniści i stworzyliśmy historię, której tytuł – „Palcem po literackiej mapie” – mówi sam za siebie.

fot za: gimpress.blox.pl

Scenka opowiadała o odbywanych w wyobraźni „literackich wędrówkach”. Cała fabuła miała miejsce „w głowie” osoby czytającej. Podczas gdy ona czytała, dwie wędrujące osoby spotykały bohaterów zgłębianych akurat lektur. Mogły więc porozmawiać z załamaną po awanturze z Jabłkiem Niezgody Herę, próbować pocieszyć oszalałego po śmierci Julii Romea (rewelacyjna kreacja Karola Śledzia) czy pomóc Herculesowi Poirot w rozwiązaniu kolejnej frapującej zagadki. Spotkania te były często zabawne, choć czasem też groźne czy nieco dziwne. Nie wiem, jakie były odczucia publiczności, ale my – aktorzy – ubawiliśmy się przednio. Żałujcie, żeście tego nie widzieli!

Na koniec publiczność otrzymała na pamiątkę kilka map przedstawiających różne znane literackie miejsca (mapy sporządzone zostały przez uczniów klasy 2e). Dodatkowo mogliśmy znów posłuchać gitary Marcina Kurjana :) Cudnie było!

Uważam, że taki „humanistyczny” przerywnik ciekawie urozmaicił „Victora”. Mam też nadzieję, że przypadł do gustu finalistom tego konkursu i zachęcił ich do jak najczęstszych literackich wędrówek. Dla nas – amatorskiej trupy – był z pewnością wyjątkowym doświadczeniem i okazją do dobrej zabawy. Korzystając z okazji, dziękuję serdecznie całej trupie oraz Koordynatorce za dzielność i poczucie humoru!

Asia Jeż


Komentarze

Popularne posty