Rzym - część I. Watykan i Bazyliki Watykańskie


Rzym to jedna z najczęściej odwiedzanych przez turystów stolic. Nie ma się jednak temu co dziwić, ponieważ w Wiecznym Mieście jest tyle zabytków, że potrzeba kilku dni, aby stwierdzić, że zobaczyło się "całe centrum". Nie trudno zauważyć przeludnienie, dlatego od razu na wstępie wyprawę tam polecam w sezonie zimowym. Ten wpis podzielę na kilka tras, które oczywiście można ze sobą łączyć. Jesteście ciekawi, co można zobaczyć w Rzymie? Klikajcie i czytajcie dalej!Trasa 1 - Watykan i Bazyliki Watykańskie

Trasa 2 - Śladami Starożytności (kliknij, aby przeczytać)Cóż, chyba każdy z nas Plac Świętego Piotra widział wielokrotnie w telewizji... Każdy zatem chciałby stanąć własnymi nogami na tym właśnie placu, a najlepiej jeszcze zobaczyć papieża na własne oczy, mam rację? 


Ale czy każdy z Was wie, że Watykan posiada jeszcze trzy inne Bazyliki, które znajdują się w Rzymie? Są to Bazylika Świętego Jana na Lateranie, Bazylika Matki Bożej Większej i Bazylika Świętego Pawła za Murami.
Warto wiedzieć (informacja z roku 2016), że wchodzenie do Bazylik nie należy do najłatwiejszych, ponieważ najpierw trzeba odstać w długiej kolejce, a następnie przed wejściem przejść kontrolę bezpieczeństwa (jak na lotnisku). 
W każdej z opisywanych Świątyń warto zwrócić uwagę na Święte Drzwi, które są otwierane podczas inauguracji Jubileuszowego Roku, który odbywa się w rocznicę urodzin Chrystusa oraz w rocznicę Odkupienia, a także w dowolnym roku ogłoszonym przez Papieża.


Według tradycji, Sanktuarium to stoi w miejscu pochówku świętego Piotra, czyli pierwszego papieża. Świątynia jest nekropolią 147 papieży i jednocześnie drugim co do wielkości Kościołem na świecie. 


Wiele osób uważa, że jest to najważniejsze miejsce dla chrześcijan. Trzeba jednak wziąć na to małą poprawkę, ponieważ tak znany i monumentalny budynek jest odwiedzany codziennie przez tysiące turystów z całego świata, co utrudnia zachowanie tam powagi i modlitewnej postawy. Moim zdaniem byłaby ona możliwa pod warunkiem zakazania robienia "słit foci" wewnątrz i częstszego odprawiania Mszy świętych, no ale widocznie nie każdemu na tym zależy. 


Co można tu zwiedzić? Oprócz "spaceru" po potężnym wnętrzu Kościoła, połączonego z podziwianiem kunsztu architektonicznego jego twórców oraz rzeźby Michała Anioła znanej z okładek książek do historii sztuki (mowa oczywiście o Piecie), warto wspiąć się na kopułę Świątyni. Stamtąd można podziwiać ją z lotu ptaka, a także rozkoszować się niesamowitymi widokami na Wieczne Miasto (o innych punktach widokowych na Rzym będzie w osobnym artykule). Nie można zapomnieć także o kryptach, czyli miejscu pochówku papieży. Być może tam można znaleźć chwilę spokoju i zadumy... 


W bezpośrednim sąsiedztwie do Świętego Piotra, znajdują się Muzea Watykańskie (kliknij, aby dowiedzieć się więcej). Otwarte są codziennie od 9 do 18. Znajdziemy tam jedne z bardziej znanych dzieł sztuki kolekcjonowanych przez kolejnych papieży. W ich ciąg włączono także Kaplicę Sykstyńską


Trzeba jednak liczyć się z tym, że do wejścia może być niewyobrażalnie długa kolejka. Są dwa sposoby, aby to obejść: 1. przyjechać w okresie typowo zimowym (styczeń-luty), 2. na dłuższy pobyt w Rzymie, dla osób posiadających sporą ilość pieniędzy, wykupić kartę Roma Pass (kliknij, aby dowiedzieć się więcej). Jej koszt to 28 euro (2 dni) lub 38,5 euro (3 dni). Oprócz wstępów bez kolejki do muzeów, zapewnia także bilet na komunikację miejską i wiele innych atrakcji. 


Od roku 313 była częścią rezydencji papieży. Dopiero papież Grzegorz XI po niewoli awiniońskiej przeniósł siedzibę do Watykanu. 

Przed wejściem do Bazyliki widoczny jest napis: Omnium Ecclesiarum Urbis et Orbis Mater et Caput, co oznacza Matka i Głowa Wszystkich Kościołów Miasta i Świata. Znaczy to, że świątynia ta jest katedrą papieży – biskupów Rzymu i zwierzchników całego Kościoła. Fasadę wieńczy piętnaście siedmiometrowych figur, przedstawiających doktorów Kościoła z rzeźbą Chrystusa ustawioną w centralnej części. 


"Spacerując" po wnętrzu tej równie majestatycznej jak Bazylika św. Piotra świątyni możemy pogrążyć się w zadumie i modlitwie. Tutaj dociera mało turystów, ponieważ Bazylika jest oddalona od centrum.

Wewnątrz warto zwrócić uwagę na stiukowe dekoracje z 1650 roku autorstwa Alessandro Algardi z przedstawieniami „Historii ze Starego Testamentu” (po lewej) i „Historii z Nowego Testamentu” (po prawej). Ponad nimi w owalnych ramkach w 1718 r. umieszczono „Proroków”. W edikolach stoi 12 potężnych posągów. To 12 apostołów, dzieła uczniów GianLorenzo Berniniego. W miejscu gdzie nawa główna spotyka się z transeptem, pod potężnym łukiem stoi olbrzymi gotycki baldachim, którego górna część stanowi tabernakulum zdobione 12 polami z freskami. Powyżej fresków, za kratami, znajdują się dwie srebrne statuły, które są relikwiarzami - w ich wnętrzu znajdują się głowy świętych apostołów Piotra i Pawła! Poniżej tabernakulum natomiast stoi ołtarz papieski, przy którym Mszę Świętą może odprawiać jedynie Papież lub duchowny przez niego upoważniony.


Po więcej informacji odsyłam osoby zainteresowane do Wikipedii lub przewodników. Warto jednak wspomnieć o pewnej ciekawostce z życia Papieża Leona XIII, którego grób znajduje się w Bazylice. Jest on twórcą tzw. egzorcyzmu do św. Michała Archanioła. W październiku 1884 roku podczas odprawiania Mszy Świętej doznał on widzenia, podczas którego usłyszał dialog Jezusa z Szatanem. Szatan obiecywał zniszczenie Kościoła, i zapowiedział je na wiek XX. Papież nakazał odmawiać wspomniany egzorcyzm wszystkim biskupom po mszy świętej. 

Oprócz Bazyliki, na placu warte uwagi jest przylegające do niej po prawej stronie Baptysterium Laterańskie. Pierwszy budynek w tym miejscu powstał w czasach Konstantyna Wielkiego i nosił nazwę Świętego Jana u Źródła. Wewnątrz znajdował się wielki basen chrzcielny przykryty baldachimem. Legenda głosi, że w tym miejscu został ochrzczony wspomniany cesarz. Kaplica chrzcielna została przebudowana na życzenie papieża Sykstusa III. Kolejni papieże fundowali kolejne kaplice wewnątrz baptysterium, a przez pewien czas było to jedyne miejsce chrztów w całym Rzymie. 


Znajduje się na wzgórzu Ekskwilin (jednym z siedmiu wzgórz Rzymu) położonym w środkowo - wschodniej części miasta. Została poświęcona Maryi, a jej inną nazwą jest Bazylika Matki Bożej Śnieżnej. Wiąże się z tym opowieść, że w roku 352 papież Liberiusz i rzymianin Jan ujrzeli we śnie Matkę Bożą, która powiedziała im, że w miejscu, w którym w środku lata spadnie śnieg, zostanie zbudowany Kościół. W sierpniu tego roku na wzgórzu Ekskwilińskim pojawił się śnieg, dlatego papież zarządził budowę Świątyni.


W świątyni umieszczono ikonę Opiekunki Ludu Rzymskiego, czyli Salus Populi Romani, która była obnoszona po mieście w czasie klęsk i mieszkańcy Rzymu przypisują jej zażegnywanie niebezpieczeństw. Kopia tej ikony stała się symbolem Światowych Dni Młodzieży i perygrynuje po całym świecie! Została zbudowana w miejscu pochówku świętego Pawła, gdzie wcześniej znajdowała się niewielka kapliczka. Dzisiejszy wygląd Kościoła to efekt rekonstrukcji po pożarze z 1823 roku. Bazylikę poprzedza piękny dziedziniec otoczony granitową kolumnadą, pośrodku którego postawiono figurę świętego Pawła z mieczem.


Godny uwagi jest narteks, nad którym widoczna jest fasada ozdobiona złotą mozaiką, a pomiędzy oknami umieszczono wizerunki czterech proroków: Izajasza, Jeremiasza, Ezechiela i Daniela.


Wewnątrz, poza grobem świętego Pawła, ciekawostką są medaliony na ścianach naw ułożone w długi pas z wizerunkami kolejnych papieży - od świętego Piotra do Franciszka. Legenda głosi, że kiedy skończą się wolne miejsca, nastąpi koniec świata, ale bez obaw - jest ich jeszcze całkiem sporo.

W 1980 roku Bazylika ta została wpisana na listę UNESCO. 

MAPA i JAK DOJECHAĆ?

Bazyliki są dość oddalone od siebie, ale dzięki sprawnej komunikacji miejskiej Rzymu, można odwiedzić wszystkie jednego dnia. Poniżej przedstawiam orientacyjną mapkę z rozmieszczeniem Świątyń.za: maps.google.com


Rozkład jazdy i trasy transportu miejskiego w Rzymie można łatwo sprawdzić tutaj. Ceny biletów w zależności od potrzeb znajdziesz w tym miejscu

Komentarze

Popularne posty