Pleszew

Słysząc hasło "województwo wielkopolskie" nasze myśli wędrują w stronę Poznania. Chciałbym pokazać dziś, że w Wielkopolsce można odnaleźć wiele innych, równie ciekawych i mniej znanych miejsc. Po opisywanym wcześniej Kaliszu, warto odwiedzić Gołuchów. Podczas tej samej wycieczki można też odwiedzić Pleszew.Na środku dużego i zadbanego placu rynkowego stoi klasycystyczny ratusz. Został on wzniesiony w 1835 roku przez blisko 100 lat mieścił siedziby wszystkich najważniejszych miejskich urzędów, łącznie z sądem, aresztem, siedzibą policji, filią banku i kasą miejską. Dziś mieści jedynie magistrat. Jednak zaprojektowane przed blisko 200 laty wnętrza dalej świetnie spełniają swoją urzędniczą funkcję. 

W niektórych źródłach można się natknąć na informację, że pleszewski rynek został lokowany z turbinowym układem ulic. Trudno się z tym zgodzić. Z każdego boku tego placu rozchodzą się po dwie ulice. Turbinowy rynek posiada tylko 4 ulice wychodzące z każdego rogu, ale biegnące w inne strony. Przeszukałem internet aby odnaleźć przykłady rynków turbinowych. Spośród miast polskich wymienia się Proszowice, leżące na  północny - wschód od Krakowa. Możecie sami porównać oba place na zdjęciach stelitarnych i ocenić podobieństwa i różnice obu założeń urbanistycznych. Tak mi się wydaje, że trudno znaleźć idealny przykład, wpisujący się całkowicie w modelowe założenia.Nieopodal Rynku znajduje się kościół parafialny pw. Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela. Jest to świątynia o średniowiecznym rodowodzie, ale jak to zwykle bywa z tak starymi obiektami wielokrotnie była przebudowywana, rozbudowywana i odbudowywana. Ostatni większe prace, zmieniające wygląd wnętrza kościoła, przeprowadzonao w latach 50. XX wieku, Wówczas to upiększono wnętrze i na ścianach i sklepieniach naw oraz prezbiterium wykonano sztukaterie o formach rokokowych, a także stiuki kolumn i ołtarza głównego.

JAK DOJECHAĆ?


Najciekawszym elementem trasy do Pleszewa, jest możliwość pokanania 3 kilometrowego odcinka ze stacji kolejowej Pleszew, właściwie znajduje się ona w oddalonym o 3 kilometry Kowalewie, do centrum miasta kolejką wąskotorową. Operatorem na tej niewielkiej kolejce jest Stowarzyszenie Kolejowych Przewozów Lokalnych, na podlinkowanej stronie można znaleźć aktualny rozkłąd jazdy. Warto wiedzieć, że praktycznie wszystkie wąskotorówki są skomunikowane z pociągami przyjeżdżającymi z kierunku Poznania, czy Ostrowa Wielkopolskiego.   
  

Na tej krótkiej trasie znajdują sie dwa przystanki. jeden z nich ma chyba najbardziej urokliwą nazwę w Polsce - "Kowalew Plac Zabaw". To co skusicie się na podróż? Wsiadając do na stacji Pleszew Wąskotorowy najlepiej kupić bilet w kasie normalnotorowego dworca. To co kupujecie dwa ulgowe na plac zabaw?  

Do Pleszewa jeździ też autobus linii A relacji Kalisz - Pleszew. Rozkład jazdy można znaleźć tutaj.  

KLIKNIJ, ABY ZOBACZYĆ INNE WPISY!Komentarze

Popularne posty